26.08.2023–26.08.2023
Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na III edycję Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Algorytmy historii. Wydarzenie, które spaja działalność Fundacji im. Janusza Kurtyki, a także podsumowuje i prezentuje aktywność tej organizacji na różnych polach, odbędzie się 26 sierpnia w Pałacu Belwederskim w Warszawie.
Całość projektu służy promocji historii Polski, jak również integrowaniu wokół Fundacji osób, grup społecznych, firm, stowarzyszeń i instytucji, dla których zaangażowanie patriotyczne jest oczywiste i zasadnicze.
Kulminacyjnym momentem podczas Przeglądu będzie wręczenie po raz siódmy Nagrody im. Janusza Kurtyki. Jest to wielofunkcyjne narzędzie projektowe, stworzone w celu promocji na świecie najlepszych książek polskich historyków. Fundacja koordynuje proces ich tłumaczenia na języki obce oraz wydania w uznanych zachodnich wydawnictwach naukowych. Naszym celem jest poszerzenie dostępności językowej i promocja wyjątkowych pozycji historycznych wydanych pierwotnie na rodzimym rynku. Po wręczeniu Nagrody nastąpi debata z Laureatem Konkursu, autorem nagrodzonej publikacji.
W dniu wydarzenia zostaną wręczone również Nagrody Przeszłość/Przyszłość w pięciu kategoriach:
l „Upamiętnienie w terenie” dla nagrodzenia inicjatyw upamiętniających polską historię i bohaterów, np. w postaci tablic, pomników, drogowskazów, płyt nagrobnych i innych;
l „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą” dla nagrodzenia inicjatyw promujących polską historię za granicą;
l „Strażnicy Ksiąg” dla nagrodzenia inicjatyw księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców związanych z ich pracą, które przyczyniają się do promocji polskiej historii lub jej upamiętnienia;
l „Innowacyjne formy edukacji historycznej” dla nagrodzenia inicjatyw promujących polską historię z wykorzystaniem niestandardowych metod edukacji, dostosowanych do współczesnego odbiorcy;
l „Polonia i Polacy za granicą” dla nagrodzenia inicjatyw polonijnych promujących polską historię i broniących dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej za granicą. W tej kategorii nagradzane będą inicjatywy przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą.
W trakcie wydarzenia, które odbywać się będzie w Pałacu Belwederskim w Warszawie, odbędą się również interesujące debaty:
ü Debata „Algorytmy prawdy, algorytmy fałszu. Sztuczna inteligencja w obszarze historii. Szanse i zagrożenia”
Podczas tej dyskusji porozmawiamy o dynamicznie rozwijającej się sztucznej inteligencji w odniesieniu do historii i sposobów jej propagowania.
ü Debata „Za łukiem rzeki. Czy możliwy jest globalny zwrot w narracji o polskiej historii?”
Nasi goście zastanowią się, czy wojna na Ukrainie, zachwianie globalnego systemu bezpieczeństwa i powrót do zapomnianych wartości, takich jak wolność, niepodległość i odwaga, są dla Polaków szansą na zmianę sposobu postrzegania przez świat naszego kraju i naszej historii.
Dopełnieniem pierwszego dnia Przeglądu będzie koncert patriotyczny pt. „Zapora. Nigdy się nie poddam”, którego realizatorem będzie Stowarzyszenie Passionart.
Po zakończeniu wydarzeń będzie możliwość zwiedzania Pałacu Belwederskiego dla osób, które wyrażą takie zainteresowanie w formularzu rejestracyjnym.
Uzupełnieniem Przeglądu będzie drugi dzień, 27 sierpnia. Fundacja zaprasza wówczas na zwiedzanie Biblioteki im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Zaplanowana jest również Msza św. w intencji środowiska skupionego wokół Fundacji im. Janusza Kurtyki, celebrowana w niezwykłym miejscu, jakim jest Pawilon X w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ostatnim wydarzeniem będzie spacer historyczny „Śladami Zbrodni Katyńskiej w Warszawie”.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba osób jest ograniczona. Obowiązuje internetowa rejestracja za pośrednictwem strony internetowej Fundacji, która prowadzona jest do 4 sierpnia 2023 r. Po tym terminie osoby rejestrujące się nie będą miały możliwości skorzystania z usługi gastronomicznej. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Ramowy harmonogram wydarzenia:
l 11.00 - 11.15 Rozpoczęcie Przeglądu Przeszłość/Przyszłość - Algorytmy historii
l 11.15 - 12.45 Debata „Algorytmy prawdy, algorytmy fałszu. Sztuczna inteligencja w obszarze historii. Szanse i zagrożenia”
l 12.45 - 13.00 Przerwa kawowa
l 13.00 - 14.30 Debata „Za łukiem rzeki. Czy możliwy jest globalny zwrot w narracji o polskiej historii?”
l 14.30 - 16.00 Przerwa obiadowa
l 16.00 - 17:00 Wręczenie Nagród Przeszłość/Przyszłość i Nagrody im. Janusza Kurtyki
l 17:00 - 17:30 Debata z Laureatem Nagrody im. Janusza Kurtyki
l 17:30 - 18:00 koncert patriotyczny zespołu Passionart pt. „Zapora. Nigdy się nie poddam”
l 18:00 zwiedzanie Pałacu Belwederskiego dla osób, które wyrażą takie zainteresowanie w formularzu rejestracyjnym.
Pełny program Przeglądu, formularz rejestracyjny oraz szczegóły projektu dostępne są na stronie internetowej: www.fundacjakurtyki.pl/przeszlosc-przyszlosc
Partner: PKN ORLEN
Wsparcie: Fundacja KGHM
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki.
O Fundacji:
Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 roku, by służyć promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Stawia sobie za cel dbanie o Jej dobre imię oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych. Misją Fundacji jest wyjście naprzeciw wyzwaniom w zakresie polityki historycznej oraz jej współkształtowanie poprzez realizację konkretnych programów.
Drugim kluczowym aspektem działalności Fundacji jest upamiętnienie dorobku jej Patrona. Stworzyliśmy Bibliotekę, zawierającą zbiór literatury z zakresu mediewistyki i historii najnowszej, którego bazę i dominującą część stanowi bogaty księgozbiór prof. Janusza Kurtyki.
Źródło: Fundacja im. Janusza Kurtyki