Koncertem inauguracyjnym pt. „LAF organ visions” w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy rozpoczęło się w poniedziałek XXVIII Legnickie Conversatorium Organowe. Ten festiwal współczesnej muzyki kameralnej i organowej przede wszystkim służy promocji młodych kompozytorów i wykonawców.
W tegorocznym programie znalazły się m.in. koncerty kameralne oraz koncert laureatów konkursu kompozytorskiego. Jedną z propozycji Conversatorium będzie także trwający prawie 5 godzin Mariacki Maraton Organowy.
To koncert w wykonaniu trójki młodych artystów, podczas którego słuchacze będą mogli wejść na chór i z bliska obserwować grę na stuletnim instrumencie. Maraton poprzedzi Ogólnopolska Sesja Naukowa zatytułowana „100-lecie organów w Kościele Marii Panny w Legnicy. Problematyka konserwacji i rekonstrukcji organów”.
„W tym roku obchodzimy 100-lecie budowy organów w Kościele Ewangelickim Marii Panny. Dzisiejsze organy są następcą instrumentu Michaela Rödera z 1735 roku. Ich gruntownej przebudowy dokonała w 1914 roku firma K.G. Weigle ze Stuttgartu. W efekcie powstał praktycznie nowy instrument, osadzony w zabytkowej szafie, którego brzmienie dziś podziwiamy. Organy te są niezwykłe, inspirujące, a kolorytu ich brzmienia nie da się porównać z żadnym innym instrumentem. Potwierdza to każdy, komu przyjdzie na nich zagrać” - powiedział dyrektor artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego Michał Sławecki.
Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy. (PAP)
kwa/ ls/