Podczas Nocy Muzeów w Poznaniu zwiedzający po raz pierwszy zobaczą nowe eksponaty Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oddział IPN zaprasza na cykl wydarzeń „Kobieta w PRL-u”. Z kolei w parowozowni w Wolsztynie nocą zaplanowano specjalny pokaz lokomotywy.
Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprezentuje w sobotę po raz pierwszy część unikatowej kolekcji przekazanej przez zmarłego przed rokiem, niemieckiego konserwatora i budowniczego instrumentów Rainera Webera.
Wśród podarowanych muzeum przedmiotów jest kolekcja kopii instrumentów dętych od średniowiecza do baroku oraz instrumenty zabytkowe z XIX wieku, kompletny warsztat budowniczego-konserwatora, a także unikatowa biblioteka, dokumentacja konserwatorska oraz aparatura i materiały naukowo-badawcze.
W trakcie Nocy Muzeów po raz pierwszy pokazana zostanie ekspozycja instrumentów, zaplanowano koncert i zajęcia dla dzieci poświęcone pracowni budowniczego instrumentów muzycznych, a także wykład „Rainer Weber – człowiek renesansu”.
Ciekawostkę ze swoich zbiorów zaprezentuje Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na wystawie pokazane zostanie „Studium kobiety” francuskiego impresjonisty Camille Pissarro. Rysunek do niedawna był przypisywany błędnie Jean-François’owi Milletowi. Dopiero badania z ostatnich miesięcy pozwolił stwierdzić prawdziwego autora pracy. Noc Muzeów będzie jednym z niewielu wydarzeń, podczas, który można oglądać rysunek. Ze względów konserwatorskich – słabej odporności papieru na działanie światła – praca Pissarra nie może trafić na stałą ekspozycję.
Noc Muzeów w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przebiegać będzie pod hasłem „Kobieta w PRL-u”. Zaplanowano wystawy i filmy o kobietach w PRL-u, pokaz mody kobiecej doby PRL-u oraz prezentację materiałów archiwalnych dokumentujących represje wobec kobiet w okresie Polski Ludowej. Chętnych do siedziby IPN zawiezie zabytkowy „ogórek”.
W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza odwiedzający spotkają się z wnukiem pisarza Juliuszem Sienkiewiczem. W czasie spotkania aktor Mieczysław Hryniewicz przeczyta fragmenty listów pisarza, które wysyłał do rodziny i przyjaciół.
Tłumów można spodziewać się w Centrum Kultury Zamek na wystawie „Konkurs World Press Photo”. Co roku prezentacja najlepszych zdjęć ze świata ma swoją polską premierę w Poznaniu. Na 58. konkurs nadesłano prawie 98 tys. fotografii ze 131 krajów. Oprócz zdjęcia roku – pracy fotoreportera gazety „Politiken” Madsa Nissena przedstawiające gejowską parę w Petersburgu – można obejrzeć prace 42 autorów nagrodzonych w ośmiu kategoriach.
Atrakcje na sobotę przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, którego siedziba mieści się na Starym Rynku w Poznaniu. Przed gmachem do później nocy odbywać się będą lekcje żywej historii z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Podobne grupy, tylko że z czasów średniowiecza, zaprezentują się przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumski. Oprócz stałej wystawy prezentującej wał grodu poznańskiego z X w. i renesansowe mury można wziąć udział w wykładach – jeden z nich dotyczy tzw. archeologii lotniczej.
Zabytkowe parowozy nocą można zobaczyć w parowozowni w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Poznania Wolsztynie. Jak informuje PKP Cargo, „miłośnicy kolei będą mogli zobaczyć specjalnie podświetlony, czynny parowóz manewrujący na obrotnicy”. W muzeum pokazane zostaną także filmy z prywatnych zbiorów kolejarzy.
W Poznaniu i okolicach w Nocy Muzeów weźmie udział ok. 40 instytucji, które zaplanowały ponad 150 wydarzeń. Ułatwienie dla zwiedzających przygotowało MPK – na wydarzenie uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia tramwajowa „M” obsługiwana zabytkowym taborem. (PAP)
pil/ rpo/ par/