Polska po zamachu majowym 1926-1939

13.11.2015 aktualizacja 11.08.2016

„Sensacje XX wieku” - nowy odcinek o złamaniu szyfru Enigmy

„Sensacje XX wieku”: „Enigma - cz. 3”. Źródło: National Geographic Channel „Sensacje XX wieku”: „Enigma - cz. 3”. Źródło: National Geographic Channel

W niedzielę, 15 listopada, godz. 21:00 na National Geographic Channel będzie można zobaczyć premierę 9. odcinka z nowej serii „Sensacji XX wieku”: „Enigma - cz. 3”.

Najnowszy odcinek programu Bogusława Wołoszańskiego opowie o tym, jak polski wywiad przekazał informację o złamanych niemieckich szyfrach sojusznikom. Na ekranie będzie można zobaczyć m.in.: Ireneusza Czopa, Michała Czerneckiego, Lesława Żurka, Jakuba Wesołowskiego, Arkadiusza Janiczka, Mariusza Bonaszewskiego i Tomasza Borkowskiego.

***

Na początku 1939 roku wojna była przesądzona. 15 marca wojska niemieckie weszły do Pragi i defilowały przed Adolfem Hitlerem. Wódz narodu niemieckiego oszukał dyplomatów z zachodu Europy i zaledwie kilka miesięcy po konferencji w Monachium postanowił sięgnąć po więcej niż ustalono. Ten moment był przełomowy. Nikt nie miał już wątpliwości, że pokoju nie uda się utrzymać.

W tym samym czasie największy sukces polskich kryptologów – czytanie szyfru Enigmy został zagrożony. Niemcy postanowili udoskonalić maszynę szyfrującą, dodając do niej dwa nowe wirniki. Zwiększyło to znacznie ilość możliwych kombinacji szyfrowych i drastycznie utrudniło odczytywanie depesz. Stało się pewne, że własnymi siłami, a przede wszystkim własnymi środkami pieniężnymi nie będziemy w stanie złamać udoskonalonej Enigmy. Pozostało nam tylko jedno rozwiązanie – zwrócić się do sojuszników. Anglicy i Francuzi nie zdawali sobie sprawy z tego, jak daleko posunięte były osiągnięcia polskich kryptologów.

W obawie przed niemiecką infiltracją sojuszniczych wywiadów utrzymywaliśmy tę informację w tajemnicy. W końcu wystarczył jeden zły ruch, aby Niemcy dowiedzieli się o złamaniu szyfru Enigmy i zmienili sposób szyfrowania, a to oznaczałoby zmarnowanie wielu lat pracy polskiego wywiadu i polskich matematyków.

Źródło: National Geographic Channel

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL