Polskie Państwo Podziemne

21.09.2017 aktualizacja 26.09.2017

Serial dokumentalny „Kryptonim Muzeum” w TVP Historia

26.09.2017 - 26.09.2017 Serial dokumentalny „Kryptonim Muzeum”. Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie Serial dokumentalny „Kryptonim Muzeum”. Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Chcesz spotkać małego i dużego Wojtka? Poznać historię pewnej niepozornej skrzyni transportowej? Zobaczyć, jak wygląda spadochron używany przez Cichociemnych? - to wszystko w nowym serialu dokumentalnym TVP „Kryptonim Muzeum”, powstającym w krakowskim Muzeum AK. Emisja pierwszego odcinka we wtorek, 26 września o godz. 18:55 na antenie TVP Historia.

W serialu przygotowanym przez Telewizję Polską ważne epizody z historii Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie opowiadają osoby bezpośrednio związane z tematem: żołnierze AK, świadkowie, rodzina i bliscy bohaterów, a także eksperci.

W każdym odcinku ważny jest również przedmiot – eksponat ze zbiorów Muzeum, który ożywa w opowieściach zaproszonych gości.

Tytuł serialu odwołuje się do jednego z kryptonimów, jaki nosił okręg Kraków Armii Krajowej.

W pierwszych sześciu odcinkach widzowie poznają historie związane ze spadochronem, modelem łagru, skrzynią transportową, dyskiem lekkoatletycznym i odznaką z niedźwiedziem, a także z szachami generała Emila Fieldorfa „Nila”.

Program prowadzą dr Marek Lasota – dyrektor Muzeum AK oraz historyk Paweł Nowakowski.

W poniedziałek, 25 września o godz. 17:00 w Muzeum AK odbędzie się prapremiera serialu. Będzie można zobaczyć odcinek poświęcony generałowi „Nilowi”, a także porozmawiać z twórcami: scenarzystą Sylwestrem Szeferem, operatorem Wojciechem Kursą, kompozytorem muzyki Krzysztofem Suchodolskim oraz kierownikiem produkcji Edwardem Gryszczykiem. Na pokazie będą również dyrektorzy: dr Marek Lasota z Muzeum AK oraz Piotr Legutko z TVP Historia.

Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL