Inne

19.06.2015 aktualizacja 11.08.2016

Spotkanie „Polesie Kardynała Kazimierza Świątka”

Plakat spotkania „Polesie Kardynała Kazimierza Świątka” Plakat spotkania „Polesie Kardynała Kazimierza Świątka”

Dom Spotkań z Historią i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zapraszają na spotkanie „Polesie Kardynała Kazimierza Świątka” z udziałem Jurija Goruliowa z Białorusi.

Legendarna postać kardynała Kazimierza Świątka, dwukrotnie zsyłanego przez Rosjan na Syberię (w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej), którego historyczną zasługą było odrodzenie kościoła katolickiego na Białorusi, znana jest w Polsce tylko niektórym. Jeszcze mniej wiadomo o jego zamiłowaniu do kinematografii, które zaowocowało 20 filmami dokumentalnymi poświęconymi Polesiu.

O kardynale – filmowcu opowie dokumentujący od lat jego życie białoruski reżyser Jurij Goruliow, przybyły specjalnie z Mińska. Podczas spotkania zostaną pokazane fragmenty filmów, które dzięki staraniom Jurija Goruliowa i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zostały wydane na płytach DVD. Postać kardynała wspominać będą Jurij Goruliow i p. Ewa Ziółkowska - wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Wśród gości wieczoru zostanie rozlosowana książka „Polesia czary” z filmami kardynała Świątka.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 23 czerwca o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20).

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL