Europa i świat po 1989 roku

10.12.2018 aktualizacja 13.12.2018

Spotkanie wokół książki Poliny Żerebcowej

10.12.2018 Źródło: Ośrodek KARTA Źródło: Ośrodek KARTA

Ośrodek KARTA i Faktyczny Dom Kultury zapraszają na spotkanie wokół książki Poliny Żerebcowej „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994-2004”. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) o godz.19.00.

W spotkaniu wezmą udział:

Maciej Falkowski – ekspert ds. sytuacji na Kaukazie i w Azji Centralnej, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, wieloletni współpracownik Ośrodka Studiów Wschodnich, współzałożyciel Fundacji Kaukaz.net.,

Agnieszka Knyt – tłumaczka,

dr Katarzyna Waniek – socjolożka, przedmiotem jej zainteresowania są przede wszystkim procesy cierpienia, doświadczenia kulturowej obcości i stygmatyzacji. Katedra Socjologii Kultury UŁ.

Prowadzenie red. Agnieszka Lichnerowicz.

"Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004" to przejmujący zapis dojrzewania z wojną w tle. Polina Żerebcowa miała 9 lat, gdy pierwsze bomby spadły na Grozny. Na kartkach szkolnych zeszytów, po rosyjsku (w tym języku mówiła w domu rodzinnym), przez kolejne 10 lat zapisywała wojenną codzienność. Okrzyknięta czeczeńską Anne Frank, Polina Żerebcowa przedstawia w dziennikach prawdziwy obraz wojny, nie oszczędzając zarówno Rosjan, jak i Czeczenów. Najważniejsza dla niej bowiem jest prawda historyczna – aby świat dowiedział się, co faktycznie przeżyli wówczas cywilni mieszkańcy Groznego. Jej "Dzienniki" to uniwersalny zapis potworności i bezsensu wszystkich wojen.  

Źródło: Ośrodek KARTA

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL