Europa i świat po II wojnie światowej

12.09.2018

Spotkanie z kuratorami wystawy

12.09.2018 Źródło: Narodowe Centrum Kultury  Źródło: Narodowe Centrum Kultury 

KORDEGARDA. Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z kuratorami wokół wystawy „Jestem Solidarny” zorganizowanej w 50. rocznicę inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację - dr Sebastianem Ligarskim i dr Grzegorzem Majchrzakiem. Odbędzie się ono 12 września 2018, o godz. 19.15, ul. Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa.

Inwazja na Czechosłowację odbyła się nocą, z 20 na 21 sierpnia 1968, wówczas wojska Układu Warszawskiego przekroczyły granice kraju. Większość Polaków była przeciwna tej akcji. „Wiele osób przyjęło ją z oburzeniem, uznało za hańbę. Dziś pragniemy je przypomnieć, bowiem nie będzie przesadą stwierdzenie, że w sierpniu 1968 r. oficjalnie deklarowaną, propagandową przyjaźń polsko-czechosłowacką zastąpiła prawdziwa, niewymuszona solidarność” – wspominają badacze tematu i kuratorzy ekspozycji dr Sebastian Ligarski i dr Grzegorz Majchrzak. Tytuł ekspozycji nawiązuje do słów Sławomira Mrożka, który na łamach „Le Monde” i „Kultury” Jerzego Giedroycia opublikował list: „Protestuję przeciwko tej akcji. Jestem solidarny ze wszystkimi Czechami i Słowakami, którzy się tej akcji sprzeciwiają”. 
Wystawa zewnętrzna organizowana przed Kordegardą Galerią Narodowego Centrum Kultury przedstawia wybrane formy protestu, pieczołowicie zebrane i odnalezione przez kuratorów. Wśród nich najbardziej tragiczne wydarzenie, jakim był protest Ryszarda Siwca, który w trakcie dożynek na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia dokonał samospalenia (8 września 1968).

Spotkanie z kuratorami będzie znakomitą okazja do pogłębienia tematu, wskazania nieznanych aspektów wydarzeń sprzed 50 lat, jak zbrodnia w Jiczynie, przypomnienie bohaterskich gestów solidarności – tych wielkich - Ryszarda Siwca, i tych prostych jak Joanny Koszyk. 

Fotografie prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Narodowej, Archiwum Wojskowego w Oleśnicy, z filmu „Usłyszcie mój krzyk” w reż. Macieja Drygasa, ze zbiorów Joanny Helander (autorzy: Bjȍrn Helander, Bo Persson). 

Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury
Wystawa plenerowa na Krakowskim Przedmieściu 15/17
31 sierpnia – 28 września 2018

Organizator: Narodowe Centrum Kultury 
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kuratorzy: dr Sebastian Ligarski, dr Grzegorz Majchrzak (IPN)
Koordynator: Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz NCK
Projekt graficzny: Kamila Schinwelska (Elipsy) 
Tłumaczenie: Anna Mirek (Lenguana)
Redakcja tekstów: Marek Żebrowski NCK

Partner: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Źródło: Narodowe Centrum Kultury 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL