Rekonstrukcja szarży z udziałem 50 jeźdźców, pokazy władania szablą i lancą a także woltyżerki w wykonaniu członków Kawalerii Ochotniczej, koncert pieśni ułańskich z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano na to wydarzenie upamiętniające bohaterską szarżę pod Kałuszynem i całą Polską Kawalerię.
Organizatorzy chcą, aby jak najwięcej Polaków dowiedziało się o dokonaniach polskiej kawalerii i poznało jej tradycje. Rok temu z inicjatywy Jana Żylińskiego powstał także wyjątkowy pomnik Złotego Ułana - ku czci Polskiej Kawalerii walczącej w II wojnie światowej i rtm. Andrzeja Żylińskiego, ojca fundatora. Jak powiedział najstarszy żyjący kawalerzysta płk. Zbigniew Makowiecki: "Nareszcie po 75 latach powstał godny pomnik upamiętniający dokonania kawalerii". Coroczne Święto Złotego Ułana jest kolejnym krokiem w przywracaniu jej zasłużonego blasku.
Jan Żyliński - prezes fundacji Złoty Ułan i współorganizator wydarzenia, tak tłumaczy swoje zaangażowanie się w realizowanie tej misji: "Chcę przypominać Polakom jak odważna i mocna może być Polska! W przeszłości wielokrotnie była supermocarstwem ducha i może nim być także teraz! Najlepszym przykładem tego przesłania jest Kawaleria Polska – symbol odwagi, wyobraźni, zdecydowania i energii".
Uroczystości w sobotę 19 września tradycyjnie rozpoczną się o godz.13.00 Mszą Św.
w kościele parafialnym w Kałuszynie, po której nastąpi przejście pod pomnik Złotego Ułana, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. O godz. 15.00 nad Zalewem Karczunek rozpocznie się piknik kawaleryjski, podczas którego na odwiedzających czeka wiele ułańskich atrakcji: pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, elementy musztry konno, pokazy władania białą bronią: szablą i lancą. A wszystko to piosenek ułańskich.
Zwieńczeniem będzie rekonstrukcja szarży 4. Szwadronu 11. Pułku Ułanów z 12 września 1939, dla dodania realizmu - z widowiskowymi elementami pirotechnicznymi, w której weźmie udział 50 ułanów na koniach pod dowództwem rtm. Adama Sujeckiego, prowadzona i wyreżyserowana przez Wojciecha Olszańskiego.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Złoty Ułan i Urząd Miasta Kałuszyn.