II Rzeczpospolita

22.11.2012 aktualizacja 11.08.2016

"Szalone lata 20. i 30." - wystawa w Muzeum w Sosnowcu

Obraz Zofii Stryjeńskiej, który zdobił transatlantyk "Batory", a także porcelana, plakaty, elementy ubioru, tkaniny, biżuteria - znalazły się wśród ok. 250 eksponatów zgromadzonych na wystawie "Szalone lata 20. i 30. XX wieku" w Muzeum w Sosnowcu.

"Szalone lata 20. i 30. XX wieku" jest wystawą przekrojową. Jak poinformowało Muzeum w Sosnowcu, ukazuje dokonania II Rzeczpospolitej od odzyskania niepodległości, poprzez budowę przemysłu po rozwój artystyczny i kulturalny kraju. Przypomina także najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości oraz tworzeniem nowoczesnego państwa; prezentuje elitę polityczną II RP.

"Szalone lata 20. i 30. XX wieku" jest wystawą przekrojową. Jak poinformowało Muzeum w Sosnowcu, ukazuje dokonania II Rzeczpospolitej od odzyskania niepodległości, poprzez budowę przemysłu po rozwój artystyczny i kulturalny kraju.

Ekspozycja przedstawia kierunki artystyczne dominujące w sztukach plastycznych - malarstwie, rzeźbie i grafice. Zgromadzono na niej prace takich artystów jak m.in. Tytus Czyżewski, Eugeniusz Zak, Rafał Malczewski i Zbigniew Pronaszko, a także dzieła Zofii Stryjeńskiej i Władysława Skoczylasa. Prezentowane eksponaty pochodzą z kilkunastu muzeów w kraju i kolekcji prywatnych. "Udało nam się między innymi wypożyczyć rzadko pokazywany obraz Zofii Stryjeńskiej pt. "Neptun", który zdobił transatlantyk "Batory" - powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Chmielewska z Muzeum w Sosnowcu.

Na wystawie zgromadzono również rzemiosło artystyczne. Ta spora grupa eksponatów obejmuje ceramikę użytkową i artystyczną, szkło, oraz biżuterię. Wśród wyrobów ceramicznych muzeum pokazuje m.in. wyroby z Chodzieży i Ćmielowa. "Mamy wiele wyjątkowych eksponatów, takich jak trzy kultowe serwisy porcelanowe z lat 30. znane jako "Kula", "Płaski" i "Kaprys" oraz fragment serwisu, w który wyposażano polskie placówki dyplomatyczne" - dodała Chmielewska.

Część ekspozycji poświęcono ubiorom, tkaninom użytkowym oraz ówczesnym zdobyczom techniki - zwiedzający mogą oglądać radioodbiorniki, patefon, oraz pralkę i odkurzacz z lat 20. "Z ubrań pokazujemy na przykład pumpy męskie, suknię dzienną, buciki damskie balowe, bieliznę" - wylicza kurator wystawy.

Wernisaż odbył się w czwartek. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2013 roku.(PAP)

ktp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL