II Rzeczpospolita

04.02.2013 aktualizacja 11.08.2016

Varsaviana po gdyńsku, czyli warszawiacy na gdynian przerobieni

Cykl spotkań o Gdyni, która w ciągu kilkunastu lat z małej wioski rybackiej zamieniła się w duże miasto portowe i jej mieszkańcach.

Budowa portu, który zaplanowano, by zapewnić Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, była jednym z ważniejszych celów strategicznych i sukcesów  II Rzeczpospolitej. O historii i rozwoju miasta oraz ścisłych związkach gdynian i warszawiaków opowiedzą zaproszeni goście: Małgorzata Sokołowska (Oficyna Verbi Causa), Dagmara Płaza-Opacka (dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni), Jacek Dworakowski (reżyser filmów dokumentalnych).

W programie:

godz. 16.00–17.00: Opowieść o gdyńskim tempie – ilustrowana opowieść o tym, jak w II RP, zaledwie w 13 lat, zbudowano najnowocześniejszy port nad Bałtykiem i ponad 100-tysięczne miasto.
 

godz. 17.00–18.00: Warszawiacy na gdynian przerobieni – życiorysy niezwykłe; od pucybuta do milionera – nadmorskie kariery Polaków w II RP.
 

godz. 18.00–19.00: Warszawscy artyści: malarze, muzycy i fotograficy w Gdyni i o Gdyni.

Dom Spotkań z Historią, Warszawa ul. Karowa 20

Organizatorzy: Oficyna Verbi Causa, DSH.

(DSH)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL