"Drążenie miasta" - pod takim hasłem w niedzielę zaplanowano zwiedzanie podziemi krakowskiego Rynku Głównego. Znajdującą się tam ekspozycję w zeszłym roku obejrzało ponad 324 tys. osób.
Podziemia Rynku są jednym z 14 oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK). Po raz pierwszy muzealnicy zapraszają na jego święto.
"Drążenie ma potrójne znacznie. Podziemia Rynku powstały w wyniku drążenia, czyli prac wykopaliskowych i archeologicznych. Drążenie to także zajmowanie się dogłębnie jakimś tematem, my chcemy szukać tych obszarów, gdzie możemy odkrywać nowe oblicza krakowskiej historii. Chcemy też wskazać, że ten oddział należy do wielu podziemnych przestrzeni udostępnianych w Polsce zwiedzającym. Jest to trudne technicznie, ale bardzo atrakcyjne dla odbiorców" - mówił PAP dyrektor MHK Michał Niezabitowski.
Znajdująca się w podziemiach Rynku wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" to jedna z najpopularniejszych krakowskich atrakcji turystycznych. Od otwarcia we wrześniu 2010 r. widziało ją ponad 1,5 mln osób.
Znajdująca się w podziemiach Rynku wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" to jedna z najpopularniejszych krakowskich atrakcji turystycznych. Od otwarcia we wrześniu 2010 r. widziało ją ponad 1,5 mln osób.
Ekspozycja ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i związki, jakie łączyły miasto z najważniejszymi ówczesnymi ośrodkami handlu i kultury. Zwiedzający mogą zobaczyć odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej, wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego.
Trasa wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate i Sukiennice. Ciekawostką są fragmenty średniowiecznych bruków, które dają wyobrażenie, jak wówczas budowano drogi. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego miasta.
W niedzielę będzie można posłuchać wykładów prof. Andrzeja Kadłuczki o współczesnych muzeach archeologicznych i dr Roberta Gawła o tworzeniu makiet architektonicznych. Podziemną trasę będzie można zwiedzić z przewodnikiem i z archeologiem. Dla rodzin przygotowano warsztaty, na których dzieci dowiedzą się, jak bawili się ich rówieśnicy w średniowieczu.
Ze względu na to, że w podziemiach może przebywać jednocześnie w ciągu godziny 180 osób, obowiązuje rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl). Wstęp w niedzielę będzie wolny. (PAP)
wos/ laz/