Spektakle „Oratorium pytyjskie” oraz „Ifigenia w T…” można będzie zobaczyć podczas Maratonu Teatralnego w Noc Muzeów w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice", który funkcjonuje w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym we wsi Gardzienice w Lubelskiem.
Zaprezentowane zostaną spektakle w reżyserii kierującego teatrem w Gardzienicach Włodzimierza Staniewskiego-poinformowała koordynatorka projektów w Ośrodku Ewa Rudnicka.
Będzie to "Oratorium Pytyjskie" oparte na motywach przepowiedni i proroctw antycznych, z muzyką Mikołaja Blajdy oraz przedstawienia zrealizowane według dramatów Eurypidesa: "Ifigenia w T..." i "Ifigenia w A...." z muzyką Zygmunta Koniecznego i fragmentami muzyki antycznej w opracowaniu Macieja Rychłego.
Wcześniej zaplanowano seminarium artystyczno-naukowe nt. „Objawienie i poezja według Mickiewicza”, które poprowadzi prof. Krzysztof Rutkowski z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
W niedzielę można będzie zwiedzać z przewodnikiem odrestaurowaną niedawno siedzibę Ośrodka, który funkcjonuje w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym. Na potrzeby Ośrodka odbudowano, przebudowano i zaadaptowano cztery budynki - zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową, spichlerz z końca XIX w. oraz budynek gospodarczy, a także otaczający je park.
Zaplanowano również Zgromadzenie Artystyczne, czyli spotkanie z reżyserem, aktorami i muzykami, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. wybrane pieśni z różnych spektakli Teatru „Gardzienice”. W pałacu można będzie oglądać wystawę rzeźb Adama Myjaka oraz fotogramy Ołeksieja Karpowycza „Tętno Majdanu”.
Kolejny maraton teatralny w Gardzienicach zaplanowano na 12 i 13 czerwca. Przedstawienia, które będą prezentowane podczas maratonu, wybiorą widzowie - w głosowaniu.
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego, założony został w 1977 r. Teatr Gardzienice stał się rozpoznawalny dzięki m.in. stosowaniu oryginalnych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem. Teatr "Gardzienice" występował na prestiżowych festiwalach i scenach na całym świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Niemczech, Korei, Japonii, Egipcie. (PAP)
ren/ dym/