We wtorek, 22 marca, o godz. 12 w siedzibie Łowickiego Ośrodka Kultury (ul. Podrzeczna 20, kino „Feniks”) odbędzie się prezentacja publikacji "Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść..." zawierającej kronikarskie zapiski mieszkańca Łowicza Władysława Tarczyńskiego ukazujące to miasto w czasie I wojny światowej.
Wydarzenie jest częścią obchodów 880-lecia miasta Łowicza.
Publikacja stanowi IV tom serii wydawniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych „Wielka Wojna - codzienność niecodzienności” prezentującej dzienniki i wspomnienia z okresu I wojny światowej zachowane w zbiorach archiwów państwowych.
Władysław Tarczyński (1845-1918) był autorem książek historycznych, działaczem społecznym, założycielem i współorganizatorem wielu instytucji w Łowiczu m.in. czytelni, straży ogniowej, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu i Muzeum Starożytności.
Publikacja "Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść..." prezentuje zapiski Tarczyńskiego obejmujące 9 pierwszych miesięcy wojny, w tym szczegółowe opisy walk i realiów codziennego życia mieszkańców w oblężonym, a później okupowanym Łowiczu.
Publikację uzupełniają ilustracje dokumentów archiwalnych, kart pocztowych, fotografii i map.
Rękopis kroniki zachował się w zbiorach łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.
Autorem opracowania naukowego jest jego kierownik Marek Wojtylak.
Więcej o publikacji: http://www.archiwa.gov.pl/787-nowe-publikacje-z-serii-wydawnicznej-%E2%80%9Ewielka-wojna-%E2%80%93-codzienno%C5%9B%C4%87-niecodzienno%C5%9Bci%E2%80%9D
Źródło: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych