II Rzeczpospolita

21.09.2018 aktualizacja 22.09.2018

Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne - konferencja

26.09.2018 - 28.09.2018 Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne

26-28 września 2018 r.  odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kultura” organizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Lublin.

Polska w XX w. była krajem rolniczym. Według danych z 1921 r., aż 75 % ludności mieszkało na wsi. Dla zdecydowanej większości (prawie 64%) jedyne źródło utrzymania stanowiła praca w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i pokrewnych gałęziach. Natomiast po 1944 r., mieszkańcy wsi nadal dominowali w pejzażu społecznym, lecz obszar ten podlegał przeróżnym metamorfozom (politycznym, gospodarczym), interesującym jako zjawiska badawcze. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zmian mentalności osób zamieszkujących obszary wiejskie, ich życie codzienne, zabytki kultury materialnej, religijność i jej rodzaje, stosunek chłopów do władz. O tym wszystkim, w międzynarodowym gronie, będziemy dyskutowali w siedzibie lubelskiego IPN.

Dzięki szerokiemu gronu specjalistów z różnych stron świata uczestnik konferencji będzie mógł zaspokoić swoją ciekawość na temat zmian zachodzących na wsi w XX w., które ze względów historycznych, politycznych i technologicznych były bardzo duże. Nie zabraknie również możliwości zadawania pytań i wymiany zdań dla bardziej dociekliwych.

 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL