Franciszek Liszt, Ignacy Paderewski (w swym jedynym aktorskim występie), Władysław Szpilman, Clara Wieck, David Helfgott – wybitni wirtuozi fortepianu jako bohaterowie filmów? Tematem najbliższego wtorkowego (19 stycznia, godz. 18) wykładu dr. hab. Iwony Sowińskiej w Muzeum Fryderyka Chopina (Sala Koncertowa, ul. Okólnik 1) będą filmowe wizerunki muzyków na przykładzie wymienionych pianistów.
Naturalnym środowiskiem wirtuoza jest estrada, ale czy równie dobrze prezentuje się przed kamerami? - razem z dr. hab. Iwoną Sowińską można będzie sprawdzić, jak postać wirtuoza prezentuje się na kinowym ekranie.
Wstęp na wykład jest wolny.
Dr hab. Iwona Sowińska to historyk filmu, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek poświęconych muzyce w filmie, w których łączy kompetencje filmoznawcze i muzykologiczne (m.in. „Dźwięki i obrazy. O słuchaniu filmów”, „Polska muzyka filmowa 1945-1968”, „Chopin idzie do kina”).
Życie i sztuka wybitnych pianistów od zawsze inspirują artystów innych dziedzin, również filmowców. Franciszek Liszt i jego biografia stały się tematem filmu „Lisztomania” w reżyserii Kurta Russela z 1975 roku, który nadał kompozytorowi cechy współczesnej gwiazdy rocka. Gra Ignacego Paderewskiego w „Sonacie księżycowej” z 1937 roku (reż. Lothar Mendes) stała się tłem dla rozwijającego się wątku miłosnego. W „Symfonii wiosennej” (reż. Peter Schamonii z 1983 roku), opartej na wątkach z życia Roberta Schumanna, pokazana jest relacja z jego żoną pianistką Clarą Wieck i wpływem na życie pary. Reżyser Scott Hicks w filmie „Blask” z 1996 r. ukazał talent pianisty Davida Helfgotta, który walczy ze schizofrenią. Z kolei gra Władysława Szpilmana („Pianista” Romana Polańskiego z 2002 roku) uratowała mu życie podczas II wojny światowej, w okupowanej przez Niemców Warszawie.
Źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina