Wykłady, pokazy i prezentacje znalazły się w programie "Nocy jednego muzeum" - wydarzenia, które odbędzie się w piątek 1 sierpnia na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach trwającej tam szóstej edycji cyklu koncertów Geyer Music Factory 2014.
Jak poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy imprezy motto piątkowego spotkania brzmi - "wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzeum, a o czym my chcemy Wam opowiedzieć".
Wyjaśnili, że idea tego wieczoru zrodziła się z przypadku. Podczas planowania cyklu koncertów okazało się, że 1 sierpnia wypadnie przerwa. Aby wypełnić tę lukę, postanowiono - wzorem majowej "Nocy Muzeów" - zorganizować bezpłatne zwiedzanie placówki. Będzie można zobaczyć aktualne wystawy, uczestniczyć w wykładach, pokazach i prezentacjach.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. Zbudowana została w latach 1835-39. Ten kompleks klasycystycznych budynków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. To także najstarsza i jedna z największych fabryk włókienniczych w historii Łodzi.
W programie "Nocy jednego muzeum" znalazły się m.in.: prezentacja kompozycji Magdaleny Abakanowicz "Abakan (trójczęściowy) czarny" oraz spotkanie z prof. Bolesławem Tomaszkiewiczem z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, który należy do jednych z najciekawszych twórców "polskiej szkoły tkaniny". Będzie można wysłuchać wykładów m.in. o Ludwiku Geyerze (1805-1869) – jednej z ikon Łodzi przemysłowej czy wpływie wydarzeń 1914 roku na obraz Łodzi - mieście, które wówczas było jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich Europy.
Miłośnicy mody dowiedzą się dlaczego moda się zmienia, czy wojna i kryzys wpływają na nią, czy istnieje związek między modą a sztuką, co do mody męskiej wprowadził Edward VII, kto i czemu wynalazł zamek błyskawiczny?. Będą mogli również zwiedzić wystawę "Z modą przez XX wiek". Będzie też próba odpowiedzi na pytanie - po co komu muzeum?
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. Zbudowana została w latach 1835-39. Ten kompleks klasycystycznych budynków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. To także najstarsza i jedna z największych fabryk włókienniczych w historii Łodzi. Jako pierwsza wprowadziła do użytku nowoczesne przędzarki i krosna napędzane maszyną parową.
W okresie największego rozkwitu, w ostatnich latach przed I wojną światową, fabryka Geyera zatrudniała prawie 5 tys. osób i rocznie produkowała tkaniny o wartości 8,7 mln rubli. Jako jedna z pierwszych objęła swoich pracowników opieką socjalną i utworzyła zakładowe organizacje oświatowe, kulturalne i sportowe. W zakładach Geyera powstały m.in. szkoła dla dzieci robotników, biblioteka, kasa chorych, przychodnia lekarska, łaźnia, teatr oraz Klub Sportowy "Geyer".
Po II wojnie światowej firma została upaństwowiona i funkcjonowała pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego (w 1963 roku do nazwy dodano człon "Eskimo"). Był to jeden z największych w Polsce wytwórców tkanin o przeznaczeniu odzieżowym (głównie kretonów i flaneli), specjalnym (drelichów na wojskowe mundury polowe) i introligatorskim.
Na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który otwarto we wrześniu 2008 roku. W skansenie znajdują się obiekty przeniesionych z różnych miejsc Łodzi. Wśród nich są m.in. drewniane domki rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku. Jest też drewniana willa letniskowa jednego z b. przemysłowców oraz modrzewiowy kościółek ewangelicki. Po skansenie chodzi się dwiema wybrukowanymi "kocimi łbami" uliczkami.
Geyer Music Factory 2014 to cykl letnich koncertów, odbywających się na dziedzińcu Białej Fabryki. W tym roku bohaterem imprezy jest Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista. (PAP)
jaw/ abe/