28.05.2023–17.09.2023
27 maja Galeria Regionu Środkowoczeskiego otworzyła przekrojową wystawę polskiej sztuki niezależnej lat 80. XX wieku – „Nie ocenzurowano”. To prezentacja polskiego odpowiednika ówczesnej, czeskiej, nieoficjalnej sceny artystycznej, reagującego na rzeczywistość Solidarności i stanu wojennego (1981-1983). To sztuka zaangażowana i zanurzona w kontekście historycznym, a jednocześnie wciąż dziś aktualna.
W przestrzeniach GASK-u pokazane zostaną prace około sześćdziesięciu artystów, którzy w latach 80., w proteście przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną władz PRL. Wystawa organizowana jest we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie, Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Pradze.
Wystawa „Nie ocenzurowano” jest próbą ukazania fenomenu polskiego, niezależnego ruchu kulturalnego lat 80. Ekspozycja w GASK prezentuje siedem obszarów tematycznych, których nazwy zaczerpnięte zostały z tytułów ważnych wystaw niezależnych lat 80. lub istotnych dla tamtego czasu prac artystycznych (Duszno, Pomarańczowa alternatywa, Wystawa walizkowa, Wieczernik, Mozół, Krzyż kwietny, Przeciw złu, przeciw przemocy, Znak krzyża, Obraz więzienny, Wściekły pies na zielonym tle). Wystawa przedstawia więc nie tylko prace artystyczne powstałe w czasach PRL-u, ale także współczesne fotografie, plakaty i dokumenty z antyreżimowych happeningów, wystaw walizkowych w oryginalnej odsłonie, teatr niezależny i wiele innych. Prezentowana sztuka ukazuje jednostki i społeczeństwo w okresie represji, a także najważniejsze wydarzenia z tamtego okresu, takie jak zabójstwo „kapelana" Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki, czy pokojowe protesty w formie krzyży kwiatowych układanych w przestrzeni publicznej, z których jeden zakończył się zastrzeleniem trzech protestujących.
Wystawa „Nie ocenzurowano - polska sztuka niezależna lat 80” będzie prezentowana w terminie 28 maja - 17 września 2023 roku w GASK-u. Kuratorem wystawy jest Tadeusz Boruta, a ze strony GASK - Richard Drury. Wernisaż odbędzie się 27 maja o godz. 16.00 przed przestrzenią wystawienniczą Galerii 4. Podczas otwarcia wystąpi Lech Janerka z zespołem. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów, projekcji filmowych i debat odbywających się w GASK, Bibliotece Václava Havla i kinie Ponrepo. W ramach wystawy zostanie wydana publikacja oraz przewodnik w języku czeskim i angielskim.
Źródło: CSW