Okupacja niemiecka

04.02.2013 aktualizacja 11.08.2016

Wystawa "Tajna Organizacja Wojskowa +Gryf Pomorski+"

W dniach od 1 do 8 lutego br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lęborku (przy ul. Czołgistów 5) będzie prezentowana najnowsza wystawa gdańskiego oddziału IPN „Tajna Organizacja Wojskowa «Gryf Pomorski»”. Autorką wystawy jest Barbara Męczykowska (IPN Gdańsk).

Lębork jest trzecią miejscowością, po Gołubiu (tu wystawa miała swoją premierę 22 stycznia br.) oraz Kamienicy Szlacheckiej, gdzie można zwiedzać wystawę.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego”, utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi. TOW „Gryf Pomorski” liczyła ok. 6 tys., a w szczytowym okresie nawet 18-20 tys. członków.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia urzędu. Wstęp wolny.

(IPN)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL