![Opera „Madame Curie” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa Opera „Madame Curie” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201601/madame_curie.jpg?itok=T15kNz7J)
Od 20 stycznia podczas pięciu spotkań w co drugą środę w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NinA) w Warszawie (ul. Wałbrzyska 3/5) pokazane zostaną zarejestrowane opery wystawiane w Polsce w ostatnich latach. Każdej z projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z artystą odpowiadającym za jeden z elementów dzieła: libretto, muzykę, scenografię, reżyserię i wykonawstwo.
Cykl zainauguruje w środę, 20 stycznia „Madame Curie”, opera skomponowana przez Elżbietę Sikorę według libretta Agaty Miklaszewskiej, którą zrealizował Marek Weiss w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2011 r. Po projekcji odbędzie się spotkanie z kompozytorką.
3 lutego zaprezentowana zostanie inscenizacja „Orfeusza i Eurydyki” Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego z Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod muzycznym kierownictwem Łukasza Borowicza. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Borisem Kudličką – autorem scenografii w niemal wszystkich spektaklach Trelińskiego.
„Agrippina” Georga Friedricha Händla w reżyserii Natalii Kozłowskiej zrealizowana w 2014 r. na deskach Teatru Stanisławskiego to propozycja organizatorów cyklu na 17 lutego. Po projekcji odbędzie się rozmowa z Natalią Kozłowską.
2 marca będzie można obejrzeć „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego z Opery Wrocławskiej z 2007 r. Pokazowi rejestracji będzie towarzyszyła rozmowa z Bartoszem Dąbrowskim, literaturoznawcą, autorem monografii Karola Szymanowskiego.
16 marca cykl operowy zakończy pokaz rejestracji pierwszej polskiej inscenizacji „Orlanda” G. F. Händla, zrealizowanej przez Natalię Kozłowską w ubiegłym roku podczas I Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per musica” z tytułową rolą w wykonaniu Jana Jakuba Monowida (kontratenor). Po projekcji odbędzie się rozmowa z Lilianną Stawarz, klawesynistką i dyrygentką.
Więcej informacji o cyklu na stronie: www.nina.gov.pl
Źródło: Narodowy Instytut Audiowizualny