Lekcja Śpiewania, podczas której śpiewane są pieśni i piosenki patriotyczne odbędzie się po raz 50. w Święto Niepodległości w Krakowie. Dzień wcześniej impreza ponownie zagości w Warszawie, a także - po raz pierwszy - w Londynie. Jak mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, mottem przewodnim tych spotkań jest hasło: „Patriotyzm nie musi być cierpieniem”. „Poprzez cykliczne organizowanie Lekcji Śpiewania urzeczywistniona została idea o propagowaniu radosnego patriotyzmu” - zaznaczył.
W poniedziałek wieczorem na krakowskim Rynku Głównym po raz 50. zbiorą się mieszkańcy miasta i turyści, aby śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne uczcić Święto Niepodległości. Dla uczestników przygotowano 3 tysiące darmowych śpiewników, z których artyści Loch Camelot razem z publicznością wyśpiewają 25 utworów. Koncert otrzymał honorowy patronat prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.
W niedzielę Lekcja Śpiewania „Historia Polski w piosence (1863-1989 r.)” z udziałem artystów Kabaretu Loch Camelot po raz kolejny zagości w stolicy. Od godziny 17 wszyscy chętni będą mogli wspólnie śpiewać w budynku Muzeum Niepodległości przy alei Solidarności 62 w Warszawie.
Tego samego dnia o godz. 17 rozpocznie się Lekcja Śpiewania „Wyśpiewaj niepodległość” w Londynie. Wspólne śpiewanie zaplanowano w budynku Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego przy 238-246 King Street. Może w nim wziąć udział każdy – bez względu na wiek i biegłość posługiwania się językiem polskim.
Imprezę w Londynie poprowadzą: Katy Carr, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, Waldemar Domański oraz Paweł Żaba, kompozytor z Bristolu.
Pierwszy koncert w Krakowie pt. "Radosna Niepodległości" odbył się 11 listopada 2002 r. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie 2-tysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści pieśni i piosenek. Rekordowa Lekcja Śpiewania miała miejsce 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku Głównym zgromadziła 30 tys. uczestników.
Do tej pory w Lekcjach Śpiewania, organizowanych w Krakowie m.in. z okazji Święta Niepodległości, Święta 3 Maja oraz w niedzielę przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia i 14 lutego w dzień zakochanych, wzięło udział około 300 tys. śpiewających, którzy otrzymali 200 tys. egzemplarzy bezpłatnych śpiewników specjalnie drukowanych na tę okazję. (PAP)
rgr/ ls/