Polska po 1989 roku

01.10.2019

11 mln zł dla Politechniki Białostockiej z NCBR m.in. na informatyzację uczelni i rozwój kierunków

Politechnika Białostocka pozyskała 11 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uczelni – poinformowały we wtorek władze szkoły wyższej. Politechnika przeznaczy środki m.in. na informatyzację, uruchomienie nowych kierunków i podnoszenie kompetencji studentów oraz pracowników.

Projekt Politechniki Białostockiej (PB) "PB 2.0 - Zintegrowany Program Rozwoju" będzie realizowany w latach 2019-2023. Całkowita wartość projektu to 11,3 mln zł, a pozyskane dofinansowanie wynosi 11 mln zł i pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój POWER 3.5.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, to kolejne dofinansowanie, które pozyskała uczelnia. Odbierając symboliczny czek z dofinansowaniem dodał, że w pierwszym programie POWER było to 12 mln zł. "Nasze projekty zostały uznane za oryginalne, dzięki temu uzyskały finansowanie" - dodał.

Dzienis wymienił, że pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój, podniesienie poziomu kształcenia, a przede wszystkim na informatyzację uczelni, bo tu - jak mówił - aby rozpocząć pewne działania, potrzebne były duże nakłady finansowe. "Ten czek pozwoli nam tę ostatnią naszą słabą stronę w tej sferze zarządczej usunąć" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Na informatyzację zostanie przeznaczone 4,7 mln zł. Prorektor ds. rozwoju prof. Joanna Ejdys mówiła, że po wprowadzeniu tego systemu poniesie się komfort pracy pracowników administracyjnych i naukowych. Informatyzacja ma objąć inwentaryzację majątku, sprawy kadrowe, księgowe, ale też sprawy dotyczące studentów.

4 mln zł zostaną przeznaczone na kształcenie. Będzie to poszerzenie oferty PB o dwa nowe kierunki: nowoczesne zarządzanie informacją o budynku oraz leśnictwo. "Dodatkowo w ramach tych 4 mln zł przewidziane zostało zmodernizowanie 11 kierunków kształcenia, praktycznie na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej" - dodała Ejdys. Mówiła, że studenci będą pracowali w oparciu o zupełnie nowe programy nauczania dostosowane do potrzeb rynku pracy, zostanie też unowocześniona baza laboratoryjno-dydaktyczna.

Środki będą przeznaczone też na podnoszenie kompetencji studentów oraz pracowników dydaktycznych i administracyjnych uczelni. Prof. Roman Kaczyński z PB mówił, że studenci przejdą różnego rodzaju szkolenia związane z biznesem, marketingiem czy szkolenia zawodowe. Natomiast nauczyciele akademiccy będą mogli skorzystać ze szkoleń zagranicznych, a pracownicy administracji podnosić swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania.

W sumie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do rozdysponowania miało 250 mln zł, wsparcie otrzymały 23 uczelnie z całego kraju, w tym Politechnika Białostocka. Jak mówił poseł Jacek Żalek, uczelnia pozyskuje duże środki na swój rozwój i widać, że się rozwija. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL