20 mln zł ma kosztować park promujący literaturę, który powstanie przy Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (Świętokrzyskie). W poniedziałek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną i scenariusz programu edukacyjnego przestrzeni, nazwanej Akademią Bajki.
Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej dyrektor Europejskiego Centrum Bajki (ECB) Karolina Kępczyk, przyszły park edukacyjny ma poszerzać ofertę placówki – umożliwiać zwiedzanie ECB większej liczbie dzieci przez cały rok i zachęcać odwiedzających Pacanów do pozostania w miejscowości na weekend.
„Dziennie jesteśmy w stanie przyjąć 650 osób, a drugie tyle chce korzystać z naszych atrakcji - i to już jest dla nas problem i wyzwanie. W ciągu dnia jesteśmy w stanie przegotować ofertę dla grup zorganizowanych na sześć godzin, dla osób indywidualnych – na ok. trzy i pół godziny zwiedzania. W 2016 r. mamy już zarezerwowane terminy od kwietnia do końca czerwca. Centrum ma się stać miejscem, gdzie ludzie nie przyjadą na jeden dzień, ale na dłużej” – argumentowała Kępczyk.
Akademia Bajki ma powstać na ok. dwuhektarowej działce, położonej w pobliżu ECB. Pierwsze koncepcje powstania parku pojawiły się już w 2005 r., kiedy formalnie powołano Centrum. „Czas na drugi etap, by nie wyczerpała się formuła funkcjonowania Centrum. Park ma poszerzać wyobraźnie naszych odbiorców, by myśleli - mieli swoje zdanie” – dodała Kępczyk.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, kino, sala teatralna oraz sale warsztatowe – gdzie odbywa się 16 rodzajów zajęć. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 172 tys. turystów.
Do ogłoszonego przed kilkoma miesiącami konkursu na opracowanie scenariusza kreatywnego programu edukacyjno-kulturalnego oraz koncepcji architektoniczno-urbanistycznej parku, zgłosiły się 23 pracownie. Projekty przysłało 12 z nich, a do finału zakwalifikowano sześć pomysłów.
Jury konkursu, zorganizowanego przy udziale kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, pierwszą nagrodę przyznało Grupie Architektonicznej Domino ze Szczecina. Za szczególny walor zwycięskiej koncepcji jurorzy uznali „podział przestrzeni dwiema prostopadłymi osiami kompozycyjnymi, dzięki czemu teren zyskał dwie odmienne perspektywy. Dzięki temu zabiegowi autorzy zyskali cztery wnętrza parkowe, które wypełnili różną treścią”. Doceniono także „elastyczny scenariusz” przestrzeni.
„W konkursie było dużo elementów – architektura, scenariusz edukacyjny, program funkcjonalny, multimedia - i w każdej pracy jakaś przestrzeń kulała. Wybraliśmy pracę, która jest najbardziej otwarta światopoglądowo, można w nią ingerować i rozmawiać z twórcami” – oceniła Kępczyk. Dyrektor wskazała, że zalecenia pokonkursowe dla twórców będą dotyczyły m.in. dopracowanie szczegółów narracji scenariusza i koncepcji strefy zieleni.
Pomysł projektantów zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych: komiksom, legendom, powieściom oraz bajkom i baśniom. Znajda się w nich multimedialne stanowiska, przybliżające treści prezentowanych historii i służące zabawie. W parku będzie też mini-zoo, grota solna i pawilon doświadczalny. Na potrzeby gości powstanie kawiarnia, hotel i parking. Przy wejściu do parku znajdzie się skate-park i arboretum – dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.
Wszystkie atrakcje parku będą dostoswane do potrzeb dzieci z różnymi rodzaju niepełnoprawnościami – fizycznymi czy intelektualnymi.
Według założeń, Akademia Bajki będzie dostępna dla zwiedzających przez cały rok, tylko część atrakcji będzie nieczynna w miesiącach zimowych. Park będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie – wykorzystując cyfrową lub tradycyjną mapę.
ECB zamierza starać się o dofinansowanie wartego 20 mln zł przedsięwzięcia z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Szacuje się, że inwestycja będzie mogła się rozpocząć w 2018 r., a jej realizacji potrwa dwa lata.
W ocenie marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, ECB należy do najciekawszych, najbardziej dynamicznie rozwijających się jednostek kultury w regionie. „Widać po kilku latach funkcjonowania, że instytucja pięknie wpisała się w krajobraz naszej oferty turystycznej i notuje rekordy frekwencyjne” – zauważył Jarubas.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, kino, sala teatralna oraz sale warsztatowe – gdzie odbywa się 16 rodzajów zajęć.
Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających placówkę czeka też niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat”, utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy, przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.
Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, który odbywa się co roku w czerwcu. W Centrum odbywają się też rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej - ok. 50 wydarzeń rocznie.
Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce „120 Przygód Koziołka Matołka”. W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego bohatera.
W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 172 tys. turystów.(PAP)
ban/ mhr/