Uroczyste posiedzenie rektorów szkół wyższych, nadanie doktoratu honoris causa nobliście z dziedziny chemii prof. Ariehowi Warshelowi i cykl imprez popularnonaukowych złożą się na tegoroczne obchody 70-lecia Politechniki Łódzkiej.
"Przez 70 lat od samochodu Star, który powstał na Politechnice Łódzkiej, doszliśmy do najszybszego na świecie eurocoptera (lekkiego śmigłowca wielozadaniowego – przyp. PAP), którego szybkość uzależniona jest w dużej mierze od części zaprojektowanych na naszej uczelni" - podkreślił na konferencji w czwartek rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.
Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano w rocznicę założenia uczelni 22-23 maja. W tych dniach w Łodzi odbędzie się posiedzenie prezydium oraz zgromadzenia generalnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Ariehowi Warshelowi, laureatowi nagrody Nobla z 2013 r.
"Przez 70 lat od samochodu Star, który powstał na Politechnice Łódzkiej, doszliśmy do najszybszego na świecie eurocoptera (lekkiego śmigłowca wielozadaniowego – przyp. PAP), którego szybkość uzależniona jest w dużej mierze od części zaprojektowanych na naszej uczelni" - mówił rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.
Jak wyjaśnił prorektor PŁ ds. nauki prof. Piotr Paneth, Warshel jest chemikiem, zajmującym się teoretycznym opisem mechanizmów reakcji chemicznych. "Skoncentrował się na badaniu reakcji zawierających dużą liczbę atomów. W połowie lat 70. wymyślił teorię i mechanizm metody badawczej, którego zastosowanie stało się możliwe dopiero po wielu latach. Jego teoria jest wykorzystywana m.in. do projektowania nowych leków" - dodał.
Zwieńczeniem roku jubileuszowego będzie październikowa konferencja "Innowacje, przyszłość, technologie". "To podsumowanie tego, co w ciągu tych 70 lat osiągnęliśmy. Zastanawialiśmy się, co na niej pokazać – pierwsze silniki, samochody, maszyny dziewiarskie, które tu powstawały? Dziś to jest już passe, nikt na to nie patrzy. Teraz mówi się o nowych konstrukcjach, grafenie, wyłapywaniu rtęci w celu ochrony środowiska – i to będziemy społeczeństwu pokazywać" - zaznaczył na czwartkowej konferencji rektor PŁ.
Obok uroczystości oficjalnych uczelnia przygotowała także cykl imprez popularnonaukowych. W czerwcu na Rynku Manufaktury stanie konstrukcja, która będzie miejscem prezentacji największych osiągnięć i pasji studentów PŁ. Pod hasłem "Rozkręcamy cał(k)ą Łódź" odbędą się konkursy gier komputerowych, prezentacje aplikacji mobilnych i filmów animowanych, warsztaty i gry logicznego myślenia.
Politechnika Łódzka powstała w maju 1945 roku. Jej pierwszym rektorem był prof. Bohdan Stefanowski. Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest obecnie czwartą najchętniej wybierana uczelnią w Polsce.
Jak podkreślił rektor Bielecki, PŁ jest "otwarta na świat". Świadczy o tym fakt, że zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich uczelni technicznych pod względem liczby studentów wyjeżdżających na zagraniczne praktyki – co roku jest ich kilkuset. PŁ realizuje 30 proc. krajowej wymiany wakacyjnych praktyk studenckich w ramach programu IAESTE.
Na dziewięciu wydziałach PŁ kształci się niespełna 20 tys. studentów. Kadrę naukową uczelni stanowi ponad 1,3 pracowników, w tym 240 z tytułem profesora. PŁ oferuje studia na 39 kierunkach. (PAP)
agm/ laz/