Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

84 studentów i 9 doktorantów ze stypendiami ministra kultury

Gala wręczenie stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. Danuta Matloch. Źródło: MKiDN Gala wręczenie stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. Danuta Matloch. Źródło: MKiDN

84 studentów i dziewięciu doktorantów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra KiDN. W przypadku studentów stypendium wynosi 14,5 tys. zł, a doktorantów 19 tys. zł - poinformował resort. Stanowią państwo bardzo elitarną grupę - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Gala wręczenie stypendiów ministra kultury i dziedzictwa narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. Dyplomy stypendialne wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

"To jest niemałe wyróżnienie, ponieważ zgodnie z prawem w każdym roku takie stypendia może otrzymać nie więcej niż 90 studentów i nie więcej niż 9 doktorantów. Stanowią zatem państwo bardzo elitarną grupę" - zaznaczyła wiceminister kultury.

Podkreśliła, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywiązuje wielką wagę do promocji młodych talentów. "Zdajemy sobie sprawę, że początek kariery nie zawsze jest łatwy i z tego względu mecenat państwowy może i powinien stanowić istotne dla państwa wsparcie" - dodała Zwinogrodzka.

"To wy będziecie tworzyć sztukę drugiego już stulecia polskiej niepodległości. To wielka odpowiedzialność. Życzę państwu wybitnych osiągnięć w tej dziedzinie, wielkich sukcesów, tak abyśmy kiedyś, tak jak dzisiaj prowadzimy studia nad dorobkiem artystów działających w początkach naszej niepodległości, nad dorobkiem Wyspiańskiego, Mehoffera, Tetmajera, abyśmy kiedyś prowadzili takie studia i prace nad państwa dziełem artystycznym" - powiedziała Zwinogrodzka.

"Jest to dla nas duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. Każdy z nas ma pasje, marzenia, cele, plany, ale również każdy z nas zmaga się z rozterkami i pytaniami, czy to, co robimy, ma sens i takie chwile, jak właśnie ta dzisiejsza, pokazują, że warto spełniać marzenia, zajmować się sztuką. Serdecznie dziękujemy i gratuluję wszystkim wyróżnionym" - powiedziała w imieniu stypendystów Sabina Myrczek.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne studentów uczelni artystycznych.

W 19 uczelniach artystycznych nadzorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego kształci się około 16 tys. studentów, co stanowi ok. 1 proc. studiującej młodzieży w Polsce.

Stypendia przyznawane są na podstawie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 lipca 2015 w sprawie stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia przyznawanych studentom oraz rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 lipca 2015 w sprawie stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia przyznawanych doktorantom.

Stypendia wypłacane są jednorazowo.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL