Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2018

86 studentów i 9 doktorantów dostało stypendia ministra kultury

86 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych dostało stypendia Ministra Kultury. W przypadku studentów stypendium wynosi 14,5 tys. zł, a doktorantów 19 tys. zł. Znajdują się państwo w bardzo wąskiej, można powiedzieć elitarnej grupie - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Gala wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia odbyła się w poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie. Dyplomy stypendialne wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

"To jest niepospolite wyróżnienie. I korzystam z tej okazji, by zaraz na początku wszystkim stypendystom złożyć serdeczne gratulacje, dlatego że znajdują się państwo w bardzo wąskiej, można powiedzieć elitarnej grupie. Regulacje prawne przewidują przyznanie tylko 90 takich stypendiów dla studentów i 9 dla doktorantów, a zatem, w proporcji do całego naszego środowiska akademickiego, uczelni artystycznych, to jest grupa niewielka, grupa wybrańców" - podkreśliła wiceminister kultury.

Wskazała, że siłą uczelni artystycznych, jest "ich specyfika, oryginalność i wysoka jakość kształcenia". "Chciałabym przy tej uroczystej okazji złożyć szczególne podziękowania pedagogom, rektorom i profesorom wszystkich tych uczelni dlatego, że sukcesy studentów, sukcesy naszej młodzieży są w znacznym stopniu zasługą ich talentów i pracy, ale nie byłyby możliwe bez państwa wytężonej pracy pedagogicznej i osobistego zaangażowania w rozwój tych talentów, zdolności i karier" - powiedziała Zwinogrodzka.

Oceniła, że ten rok akademicki jest "istotny dla uczelni polskich, oczywiście nie tylko artystycznych, w związku z faktem, że wprowadzane jest nowe prawo o szkolnictwie wyższym". "Zawiera ono wiele nowych rozwiązań, wszyscy państwo z tym zadaniem przestawienia uczelni na te nowe warunki działania, teraz się mocują. Chciałam wyrazić nadzieję, że będą te nowe rozwiązania dobrze służyć dalszemu rozwojowi naszego szkolnictwa artystycznego" - podkreśliła.

Zwracając się do studentów i doktorantów powiedziała, że ma nadzieję, że to oni będą tymi, którzy "wytyczą nowe kierunki rozwoju sztuki i kultury europejskiej, to wy pracujecie na horyzont przyszłości nas wszystkich i horyzont przyszłości naszej twórczości artystycznej".

W imieniu nagrodzonych głos zabrał Kuba Więcek, saksofonista i kompozytor, który ocenił, że "droga artystyczna jest dosyć interesującą drogą, jest często bardzo pięknie, ale bywają również bardzo ciężkie chwile; pracujemy nad czymś, ale nie jesteśmy do końca pewni, czy jest to to. Czy jest to ta ścieżka, którą powinniśmy obrać".

Zaznaczył, że najważniejszym jest to, żeby w tym wszystkim "nigdy nie utracić siebie". "Właśnie takie nagrody, jak te pokazują nam, że ścieżka, którą wybraliśmy czy wybieramy jest tą właściwą" - podkreślił.

Weronika Wojtach z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie powiedziała PAP, że stypendium jest dla niej "bardzo dużym wyróżnieniem". Dodała, że pieniądze ze stypendium planuje przeznaczyć na "wszelkie materiały plastyczne". "Nasze studia są bardzo wymagające pod tym kątem, żeby coś stworzyć musimy posiadać materiały i możliwości" - wyjaśniła.

Pianista Michał Dziewior, który jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, podkreślił, że otrzymanie stypendium jest dla niego bardzo dużym zaszczytem, ponieważ niewiele osób otrzymuje takie wyróżnienie.

Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu Jana Shostak powiedziała PAP, że pieniądze ze stypendium przznaczy na to by "zostać Miss Polonią", ponieważ korzystając z medialnej uwagi towarzyszącej konkursowi, chce opowiedzieć o rzeczach, które są dla niej ważne - a przede wszystkim o zastąpieniu słowem "nowak" wyrazu "uchodźca". Jak wyjaśniła, "sama jest +nowaczką+ z Białorusi".

Uroczystość uświetniły występy muzyczne studentów uczelni artystycznych.

W 19 uczelniach artystycznych nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kształci się około 15 tys. studentów, co stanowi ok. 1 proc. wszystkich studentów w Polsce. Grono stypendystów ministra to około 0,5 proc. studentów uczelni artystycznych.

Stypendia wypłacane są jednorazowo.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL