Polska po 1989 roku

07.12.2019

Agata Kornhauser-Duda objęła patronatem wspólne czytanie elementarza Falskiego

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/R. Guz Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/R. Guz

Pierwsza dama objęła honorowym patronatem Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego. Bardzo spodobał mi się pomysł powrotu do tego najpopularniejszego polskiego elementarza. Wychowały się na nim pokolenia Polaków – podkreśla Agata Kornhauser-Duda.

"Z ogromną przyjemnością objęłam honorowym patronatem wydarzenie Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego. Sięgając dzisiaj po +Elementarz+ Mariana Falskiego przypominamy sobie, jak nieocenioną i nowatorską wartość dydaktyczną stanowiło to wydawnictwo i jak dużo w związku z tym zawdzięczamy jego autorowi. Bardzo spodobał mi się pomysł powrotu do tego najpopularniejszego polskiego elementarza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1910 roku. Podręcznik zrewolucjonizował naukę czytania i pisania i był najczęściej wydawanym i wznawianym elementarzem na przestrzeni lat" – podkreśliła pierwsza dama w nagraniu umieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Małżonka prezydenta Andrzeja Dudy podkreśliła, że na "Elementarzu" prof. Mariana Falskiego "wychowały się pokolenia Polaków i nie ma chyba dzisiaj takiej osoby, która nie wspominałaby z sentymentem nauki podstaw języka polskiego z tej pierwszej czytanki".

Wskazała, że autor "Elementarza" przedstawił w nim zasady pisowni i języka polskiego w przystępny i przejrzysty sposób, który niesłychanie ułatwiał dzieciom pokonywanie trudności wynikających z cech języka ojczystego.

"Bardzo cieszę się, że tu, w Kuźnicy Grabowskiej, powstało Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego z odtworzoną klasą z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w której znajdują się dawne przybory i materiały dydaktyczne. To wspaniale, że jest takie miejsce w Polsce, gdzie podtrzymuje się pamięć o wybitnym profesorze i jego dorobku, o człowieku który związał się z tą ziemią poprzez swoje małżeństwo" – podkreśliła pierwsza dama.

"Chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność za podjęcie inicjatywy czytania +Elementarza+ Mariana Falskiego, która – mam taką nadzieję – wpisze się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń gminy Kraszewice i pozostanie już na zawsze dobrym sposobem uczczenia wybitnego autora, przyczyniając się również do budowania tożsamości kulturalnej regionu z jego charakterem i tradycjami" – dodała.

Przeczytała też wiersz Juliana Tuwima "Warszawa", pochodzący z "Elementarza". (PAP)

wni/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL