Koncerty z udziałem wybitnych absolwentów i nagranie wszystkich symfonii swojego patrona – Karola Szymanowskiego – planuje w związku z jubileuszem 90-lecia Akademia Muzyczna w Katowicach.
Hasło jubileuszowych obchodów to "Źródło muzyki od 90 lat". "To, że przed 90 laty na Górnym Śląsku powstało konserwatorium muzyczne – pierwsza szkoła o statusie wyższej uczelni - to nie przypadek, bo muzyka jest jednym z filarów życia w regionie. Utworzenie konserwatorium było naturalną konsekwencją silnie zakorzenionej na Górnym Śląsku tradycji muzykowania domowego, kościelnego, w chórach czy orkiestrach dętych" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor uczelni prof. Władysław Szymański.
Jubileusz ma być okazją do przypomnienia mieszkańcom Katowic i całego regionu zasług uczelni dla rozwoju polskiej kultury i zaprezentowania jej potencjału. Przez lata jej mury opuściło wielu wybitnych absolwentów, m.in. Krystian Zimerman – wybitny pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1975 r., światowej sławy tenor Piotr Beczała, kompozytorzy Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki. W 1968 r. uczelnia jako pierwsza w kraju uruchomiła Studium Zawodowe Muzyki Rozrywkowej, przekształcone później w Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wśród jego absolwentów są m.in. Krystyna Prońko, Stanisław Sojka, Mieczysław Szcześniak, bracia Golcowie czy Tomasz Organek.
Z katowicką uczelnią związana jest też tzw. śląska szkoła kompozytorska. "To jeden z niewielu takich grupowych fenomenów na świecie, począwszy od Bolesława Szabelskiego – genialnego ucznia Karola Szymanowskiego, przez Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Szalonka, Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, po Aleksandra Lasonia, czy Eugeniusza Knapika, którzy są wychowawcami kolejnego pokolenia kompozytorów, dziś czterdziestolatków" – podkreślił prof. Szymański.
Inauguracja roku akademickiego odbędzie się 15 października. Wykład wygłosi dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, b. minister kultury Waldemar Dąbrowski. Akademicka Orkiestra Symfoniczna zagra pod dyrekcją Marka Mosia. Z okazji jubileuszu ta uczelniana orkiestra nosząca imię Karola Szymanowskiego nagra wszystkie cztery symfonie patrona.
Nowy rok akademicki rozpocznie 265 studentów, w tym nowego kierunku – tańca. "Przymiarki czyniliśmy od dość dawna, w tym roku sfinalizowaliśmy to przedsięwzięcie. Połączenie tańca i muzyki jest naturalnym zjawiskiem w wyższych uczelniach muzycznych w Europie. Brakowało takiego kierunku u nas, teraz znajdzie stałe miejsce. Zainteresowanie potwierdza, że to była właściwa decyzja – kandydatów było cztery razy więcej niż miejsc. Naukę na pierwszym roku rozpoczyna właśnie 16 studentów tego kierunku" – powiedział rektor.
Odpowiedzią na potrzeby m.in. tego właśnie kierunku ma być planowana budowa nowego pawilonu uczelni na działce naprzeciwko jej siedziby.
W obchody jubileuszu wpisuje się zaplanowany na 22 października koncert wybitnych absolwentów i pedagogów Instytutu Jazzu w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpią m.in.: Krystyna Prońko, Stanisław Sojka, Kuba Badach, Adam Bałdych, Trio Marcina Wasilewskiego, Trio Artura Dutkiewicza.
Koncertowy finał jubileuszu odbędzie się w kwietniu przyszłego roku. Najpierw Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pokieruje w Katowicach wybitny dyrygent i wieloletni szef Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk (22 i 23 kwietnia 2020 r.), a następnie młodzi muzycy wystąpią w Warszawie – 6 maja 2020 r. pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
28 września 1929 r. w Katowicach odbył się uroczysty koncert inaugurujący działalność założonego przez Witolda Friemanna Państwowego Konserwatorium Muzycznego. Czyni to obecną akademię najstarszą wyższą uczelnią działającą na Górnym Śląsku. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agt/