Odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków to jedna z pierwszych zmian, jakimi zajmie się nowa minister edukacji. Anna Zalewska powiedziała to dziennikarzom po objęciu w poniedziałek stanowiska minister edukacji narodowej.
Zalewska, która po pierwszym posiedzeniu rządu Beaty Szydło przybyła w poniedziałek po południu gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, została tam powitana przez swą poprzedniczkę Joannę Kluzik-Rostkowską.
"Nawet jeżeli będziemy się różnić to i tak zadeklarowałyśmy sobie, że będziemy miały ze sobą kontakt, bo jest kilka pilnych i ważnych kwestii do końca roku do rozstrzygnięcia" - powiedziała dziennikarzom Zalewska.
"Nie ukrywamy, będziemy to robić w każdym ministerstwie i nie ma to nic wspólnego z personaliami, będziemy robić dosyć szczegółowe audyty finansowe i zadaniowe, przede wszystkim dotyczące funduszy europejskich, które kończą perspektywę 2007-2013 oraz dotyczących następnej perspektywy. Będziemy sprawdzać, ile pieniędzy można dedykować edukacji publicznej" - zapowiedziała nowa szefowa MEN.
Zaznaczyła, że już we wtorek od ósmej rano będzie w resorcie "po to, by błyskawicznie rozmawiać z każdym departamentem, ustalić pierwsze zadania, przedstawić swoich dwóch pierwszych współpracowników: wiceministra i szefa gabinetu politycznego". Zalewska poinformowała, że pierwszym jej wiceministrem będzie posłanka PiS Teresa Wargocka. Dodała, że to osoba, która "o szkolnictwie zawodowym wie wszystko".
Uzasadniając swoją decyzję zaznaczyła, że edukacja "przygotowuje obywatela, intelektualistę, dobrego partnera życiowego, odpowiadającego za swoje decyzje, ale przygotowuje też osoby do gospodarki". Podkreśliła, że edukacja z gospodarką musi szukać razem rozwiązań, które udrożnią i uelastycznią wzajemne kontakty edukacji z biznesem i gospodarką.
"W ciągu kilku najbliższych dwóch, trzech tygodni będzie kilka zmian ustawowych: ustawy o systemie oświaty i ustawy Karta Nauczyciela. Prawdopodobnie będą to projekty poselskie, bo one są błyskawiczne do przeprowadzenia. To są te pakiety, które proponowała pani premier Beata Szydło w ramach 100 dni urzędowania" - powiedziała Zalewska. "To są te najpilniejsze zmiany do końca roku" - dodała.
Zapewniła, że wszystkie zmiany będą konsultowane i ankietowane. "Z każdym, nawet z tym, kto nie będzie się ze mną zgadzał, a nawet przede wszystkim z tym, kto się nie będzie ze mną zgadzał i z polityką MEN, będę dyskutować" - zapowiedziała minister.
Zadeklarowała też, że jedną z pierwszych zmian, którymi się zajmie, będzie odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole w wieku siedmiu lat. Poinformowała, że pierwszymi gośćmi z zewnątrz, których przyjmie w resorcie będą twórcy ruchu "Ratuj Maluchy!" Karolina i Tomasz Elbanowscy.
W poniedziałek w południe w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło na prezesa RM. Prezydent odebrał również przysięgę od nowej premier i członków jej rządu. (PAP)
dsr/ agz/ malk/