Ośrodek KARTA udostępnia w internecie filmy animowane i instruktażowe, z których można się dowiedzieć co to jest archiwum społeczne, a także zobaczyć, jak one powstają i działają, oraz jak dołączyć do sieci archiwów społecznych.
Filmy traktują także o historii mówionej - instruktaż dla osób nagrywających podpowiada, jak nagrywać relacje biograficzne audio.
Animacje można znaleźć pod adresem: http://karta.org.pl/Aktualnosci/Filmy_animowane_i_instruktazowe_dla_archiwow_spolecznych_i_o_nich/680
Powstały one jako część projektu "Stabilizacja archiwistyki społecznej w Polsce", który jest realizowany przez Ośrodek KARTA w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Ośrodek KARTA od kilku lat prowadzi działania związane z upowszechnianiem archiwistyki społecznej. Jest również realizatorem projektu „Archiwa społeczne w Polsce”. W jego ramach KARTA dostarcza kompleksowego wsparcia wszystkim tym, którzy zainteresowani są tworzeniem archiwów społecznych. Szczegółowe informacje o działaniach w tym obszarze można znaleźć na stronie http://archiwa.org/. Jak informuje KARTA, archiwa społeczne istnieją zazwyczaj przy stowarzyszeniach, fundacjach i bibliotekach.
W swoich zbiorach gromadzą fotografie, wspomnienia, utrwalone na nośnikach relacje i dokumenty życia społecznego. Szczególnie istotne jest to, że archiwiści społeczni wkraczają często na obszary, które na ogół są pomijane przez archiwa państwowe, dokumentując historię życia codziennego, dzieje lokalne i wspomnienia „zwykłych” świadków historii.
W październiku w Warszawie odbył się I Kongres Archiwów Społecznych – wideorelację z tego wydarzenia można zobaczyć na: http://archiwa.org/as_aktualnosci.php?str=1&aktualnosc=171#aktywna
Źródło: Fundacja Ośrodka KARTA
rda/