Polska po 1989 roku

11.07.2019

Blisko 18,5 tys. chętnych na studia w Uniwersytecie Śląskim

Blisko 18,5 tys. chętnych zapisało się na wszystkie formy i poziomy studiów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Śląski w Katowicach. Środa była ostatnim dniem, gdy kandydaci mogli rejestrować się w internetowym systemie uczelni.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, najwięcej maturzystów zgłosiło chęć studiowania na psychologii - 1377 osób; na prawie – 1308 osób; filologii angielskiej, specjalność: język biznesu – 561 osób; filologii angielskiej, specjalność: kultura-media-translacja – 539 osób; informatyce - 524 osoby; bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym – 515 osób.

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce uplasowały się: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 17,5 osób na miejsce; reżyseria – 12,1 osób na jedno miejsce; psychologia – 11,5 osób na miejsce; filologia angielska, specjalność: język biznesu – 11,2 osób na miejsce; filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja – 10,8 osób na miejsce.

Łącznie na wszystkie formy i poziomy studiów zgłosiło się w tym roku 18 445 osób. Od 15 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne będą sukcesywnie publikować listy osób przyjętych na studia. Te kierunki, na których liczba kandydatów nie wypełniła limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.

W ubiegłorocznej rekrutacji Uniwersytet Śląski przyjął zgłoszenia blisko 18 tys. osób.

Uniwersytet Śląski powołano do życia 8 czerwca 1968 r. rozporządzeniem Rady Ministrów. Uczelnia rozpoczęła działalność licząc 5724 studentów, kształcących się na 4 wydziałach: Humanistycznym, Matematyki, Fizyki i Chemii, Prawa i Administracji oraz Wychowania Technicznego. Obecnie w tej największej uczelni w regionie kształci się ponad 25 tys. studentów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL