Sesja główna pisemnych egzaminów maturalnych będzie w tym roku od 8 do 29 czerwca. Egzaminy ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wynik z egzaminu jest tam wymagany - przypomina CKE.
We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikował informację na temat tegorocznej sesji maturalnej w terminie głównym.
Przypomniano w nim, że szczegółowy harmonogram części pisemnej egzaminu maturalnego jest określony w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2020 roku (zaktualizowanym 20 maja 2020 r.).
Podano też, że w czerwcu 2020 r., podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny w terminie głównym będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do egzaminu w "nowej" formule przystąpią: tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum (ok. 272 000 osób) oraz absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat ubiegłych (do roku 2019 włącznie) oraz absolwenci technikum z lat 2016–2019, którzy w latach ubiegłych nie zdali matury, zdali ją, ale chcą poprawić wynik, lub chcą zdać dodatkowy przedmiot. Do egzaminu w "starej" formule przystąpią absolwenci technikum z lat 2006–2015.
CKE informuje, że ze względu na zmianę terminu egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu maturalnego, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w maju 2020 r.). Wyjaśnia, że druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.
Abiturienci, którzy będą zdawać maturę w nowej formule muszą obowiązkowo przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym (stąd wśród nich są też przedmioty, które maturzyści zdają na poziomie podstawowym). Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin pisemny z języka ojczystego.
W latach ubiegłych abiturienci musieli też przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego, a maturzyści ze szkół dla mniejszości dodatkowo do egzaminu ustnego z języka ojczystego. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa zdecydowano, że nie będzie przeprowadzanych obowiazkowych egzaminów ustnych.
Przeprowadzana zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Sesja egzaminów ustnych zaplanowana jest od 15 do 29 czerwca. Jak podała CKE, w ramach egzaminów ustnych przeprowadzonych będzie tylko 260 egzaminów, w tym: 21 egzaminów z języka polskiego, 226 egzaminów z języka angielskiego, 10 egzaminów z języka niemieckiego, 2 – z języka rosyjskiego i 1 – z języka włoskiego.
Jeśli chodzi o przedmioty do wyboru 39,7 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że przystąpi tylko do jednego, obowiązkowego, 31,5 proc, ze do dwóch, 23,5 proc. - do trzech, 4,7 proc. - do czterech, 0,5 proc. - do pięciu, 0,1 proc. do sześciu.
Najwięcej tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że jako przedmiot do wyboru wybiorą język angielski – zrobiło tak 59,9 proc. z nch. Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia - 26,6 proc. tegorocznych absolwentów, matematyka – 24,2 proc., język polski – 22,3 proc., biologia – 17,2 proc., chemia – 9,4 proc., fizyka – 8,0 proc., historia – 7,5 proc., wiedza o społeczeństwie – 6,1 proc., informatyka – 3,4 proc., język niemiecki – 2,2 proc.
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 11 sierpnia br. tego samego dnia - 11 sierpnia - ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.
Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9.00, druga – o 14.00.
Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane tego samego dnia na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji.
Termin dodatkowej sesji maturalnej, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.
Aby zdać egzamin maturzysta musi otrzymać minimum 30 proc. punktów możliwych do otrzymania z wszystkich przedmiotów obowiązkowych. W przypadku egzaminów z przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ itm/