Polska po 1989 roku

30.10.2017 aktualizacja 31.10.2017

"Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020" wesprze nowoczesną edukację w regionie

600 wielkopolskich szkół objętych zostanie finansowanym ze środków unijnych projektem "Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020". Przewiduje on m.in. stworzenie spinającej te placówki regionalnej sieci edukacyjnej i uruchomienie w szkołach bezprzewodowego Internetu.

Zainicjowane przez wielkopolski samorząd przedsięwzięcie realizowane jest przez Ośrodek Doskonalenie Nauczycieli w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Projekt potrwa do 2022 roku.

"Jako jedyne województwo przeznaczamy tak znaczne środki na cyfryzację szkół na każdym poziomie kształcenia. W stronę wielkopolskich szkół kierujemy 105 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego po to, aby podnieść jakość kształcenia, aby wspomóc nauczycieli i aby młodzież miała szansę na naukę w oparciu o nowe technologie" – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu na inicjującej projekt konferencji prasowej Marzena Wodzińska z Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wsparciem objętych zostanie 600 wielkopolskich szkół, prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, oraz blisko 5 tys. nauczycieli i przeszło 11,6 tys. uczniów.

Wodzińska podkreśliła, że w ramach projektu planowane jest stworzenie unikalnej w skali kraju, regionalnej sieci edukacyjnej, w oparciu o wojewódzką infrastrukturę teletechniczną i szerokopasmowy Internet. "W szkołach stworzymy sieć bezprzewodową, doposażymy je w laptopy i tablice interaktywne. Stworzymy w Wielkopolsce szkoły na miarę XXI wieku" - zapewniła.

Biorące udział w projekcie szkoły będą też miały możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciach realizowanych w oparciu o nowoczesne narzędzia dydaktyczne i technologie teleinformatyczne. Uczniowie ze szkół podstawowych będą uczestniczyli we wspólnym tworzeniu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski. Starsi uczniowie tworzyć będą Cyfrową Mapę Dorzecza Warty.

Projekt przewiduje też m.in. transmisję wykładów akademickich dla uczniów szkół ponadpodstawowych, oraz międzyszkolne rozgrywki w trakcie których uczniowie będą odpowiadali na pytania z różnych dziedzin nauki.

(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL