Spotkania Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych pokazują przede wszystkim potrzebę rozmowy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego, być może trzeba będzie je powtórzyć za jakiś czas.
Minister edukacji uczestniczy w Wojewódzkim Okrągłym Stole Edukacyjnych w Warszawie. Od 26 sierpnia odbywają się one w kolejnych województwach. Ich organizatorami są wojewodowie i kuratorzy oświaty. Na czwartek zaplanowano spotkania okrągłych stołów także w Bydgoszczy i Bełchatowie.
"Jesteśmy w trakcie realizacji obrad okrągłego stołu we wszystkich województwach naszego kraju. W większości województw już takie spotkania odbyły się. Z tych spotkań na razie wynika po pierwsze duża potrzeba rozmowy na temat tego, co dzieje się w polskich szkołach" - powiedział minister edukacji przed rozpoczęciem obrad w Warszawie.
Według niego, podczas obrad ich uczestnicy zgłaszają "różne rozwiązania dotyczące kwestii często bardzo, bardzo szczegółowych". "Widzimy też, że większość ludzi dobrze odbiera te zmiany, które się w polskiej szkole dokonały dotyczące zmian strukturalnych, programowych. Bardzo dużo pozytywnych głosów odbieramy na temat zmian w szkolnictwie zawodowym i konieczności promocji tego typu szkół" - zaznaczył szef MEN.
Dodał, że pojawiają się także często głosy mówiące o potrzebie wzrostu roli rodziców w szkołach. "Dosyć aktywni są też sami uczniowie. Coś, co może część z państwa zaskoczy, to jes to, że uczniowie mówią o potrzebach nauczycieli, dostrzegają pewną specyfikę ich pracy" - wskazał Piontkowski.
"Na razie mamy bardzo dobry odbiór spotkań i być może trzeba będzie powtórzyć podobne spotkania za jakiś czas" - zauważył.
"Wyraźnie też padają tam sugestie, o których miałem okazję mówić już na konferencjach i które nie zostały jeszcze na razie rozwiązane. (...) Chodzi o czas pracy, awans zawodowy, system motywacyjny, system wynagradzania. To są te elementy, które dosyć często padały na okrągłych stołach. Jestem sam ciekawy, czy podobnie będzie na Mazowszu" - mówił minister.
Poinformował też, że podczas obrad "samorządy mówią tradycyjnie o finansowaniu oświaty". "Staram się przypominać, że zgodnie z polskim prawem we wszystkich samorządach jest ten sam przepis, który mówi, że sprawy edukacyjne są finansowane z subwencji oświatowej, dotacji oraz z dochodów własnych samorządów" - przypomniał.
Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne są kontynuacją zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/