Polska po 1989 roku

05.09.2019

D. Piontkowski: okrągłe stoły pokazują potrzebę rozmów o tym, co dzieje się w szkołach

Spotkania Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych pokazują przede wszystkim potrzebę rozmowy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego, być może trzeba będzie je powtórzyć za jakiś czas.

Minister edukacji uczestniczy w Wojewódzkim Okrągłym Stole Edukacyjnych w Warszawie. Od 26 sierpnia odbywają się one w kolejnych województwach. Ich organizatorami są wojewodowie i kuratorzy oświaty. Na czwartek zaplanowano spotkania okrągłych stołów także w Bydgoszczy i Bełchatowie.

"Jesteśmy w trakcie realizacji obrad okrągłego stołu we wszystkich województwach naszego kraju. W większości województw już takie spotkania odbyły się. Z tych spotkań na razie wynika po pierwsze duża potrzeba rozmowy na temat tego, co dzieje się w polskich szkołach" - powiedział minister edukacji przed rozpoczęciem obrad w Warszawie.

Według niego, podczas obrad ich uczestnicy zgłaszają "różne rozwiązania dotyczące kwestii często bardzo, bardzo szczegółowych". "Widzimy też, że większość ludzi dobrze odbiera te zmiany, które się w polskiej szkole dokonały dotyczące zmian strukturalnych, programowych. Bardzo dużo pozytywnych głosów odbieramy na temat zmian w szkolnictwie zawodowym i konieczności promocji tego typu szkół" - zaznaczył szef MEN.

Dodał, że pojawiają się także często głosy mówiące o potrzebie wzrostu roli rodziców w szkołach. "Dosyć aktywni są też sami uczniowie. Coś, co może część z państwa zaskoczy, to jes to, że uczniowie mówią o potrzebach nauczycieli, dostrzegają pewną specyfikę ich pracy" - wskazał Piontkowski.

"Na razie mamy bardzo dobry odbiór spotkań i być może trzeba będzie powtórzyć podobne spotkania za jakiś czas" - zauważył.

"Wyraźnie też padają tam sugestie, o których miałem okazję mówić już na konferencjach i które nie zostały jeszcze na razie rozwiązane. (...) Chodzi o czas pracy, awans zawodowy, system motywacyjny, system wynagradzania. To są te elementy, które dosyć często padały na okrągłych stołach. Jestem sam ciekawy, czy podobnie będzie na Mazowszu" - mówił minister.

Poinformował też, że podczas obrad "samorządy mówią tradycyjnie o finansowaniu oświaty". "Staram się przypominać, że zgodnie z polskim prawem we wszystkich samorządach jest ten sam przepis, który mówi, że sprawy edukacyjne są finansowane z subwencji oświatowej, dotacji oraz z dochodów własnych samorządów" - przypomniał.

Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne są kontynuacją zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL