Drugi tom wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii "Europa. Nasza historia" zostanie zaprezentowany w poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym "Krzyżowa” w Grodziszczach (woj. dolnośląskie).
W prezentacji udział wezmą minister edukacji narodowej Anna Zalewska i minister edukacji, młodzieży i sportu kraju związkowego Brandenburgia Britta Ernst.
Podręcznik "Europa. Nasza historia" to polsko-niemiecki projekt, który został zainicjowany w 2008 r. przez rządy Polski i Niemiec. Jest to druga taka inicjatywa w Europie. Pierwszy wspólny podręcznik historii dla uczniów klas maturalnych w języku francuskim i w języku niemieckim ukazał się w 2006 r. jednocześnie we Francji i w Niemczech.
Zadanie powstania podręcznika, który może być wykorzystywany zarówno w polskich, jak i niemieckich szkołach ponadpodstawowych, powierzono Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.
Celem autorów podręcznika było ukazanie różnych punktów widzenia na historię i pokazywałoby różne dydaktyczne ujęcia przeszłości. Każda lekcja rozpoczyna się tekstem wprowadzającym z pytaniami, które mają ukierunkować uwagę ucznia na najważniejsze zagadnienia danego tematu. W narrację autorską zostały wplecione liczne teksty źródłowe oraz teksty popularnonaukowe, które pozwalają uczniowi na kształcenie różnych umiejętności (np. wyciągania wniosków, wyrażania własnych opinii). Szczególną rolę odgrywają te części lekcji, w których pokazane są różne spojrzenia historyków z różnych krajów na dany temat.
Zgodnie z założeniami, polskie i niemieckie wydanie podręcznika różni się jedynie wersją językową, natomiast treść, struktura i szata graficzna pozostają identyczne. Uzupełnieniem każdej wersji językowej jest dodatkowy materiał dydaktyczny w postaci zagadnień narodowych, odrębnych dla każdej ze stron.
Pierwszy tom podręcznika "Europa. Nasza historia", obejmujący okres od prehistorii do końca średniowiecza, został zaprezentowany podczas uroczystości w jednej z berlińskich szkół przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Witolda Waszczykowskiego i Franka-Waltera Steinmeiera, w czerwcu 2016 roku.
Drugi tom, obejmujący czasy nowożytne (do 1815 roku), został opublikowany pod koniec września tego roku. Do 2020 roku mają ukazać się kolejne dwa tomy, obejmujące okres do politycznego przełomu w Europie w latach 1989-1990.
Międzynarodowe Centrum Konferencyjne "Krzyżowa" znajduje się na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Hrabia Helmuth James von Moltke w czasie II wojny światowej należał do założycieli "Kręgu z Krzyżowej", jednej z najważniejszych grup niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, skupiającej opozycjonistów z różnych grup społecznych, wyznań i orientacji politycznych. Spotkania grupy najczęściej odbywały się w Domu na Wzgórzu, w posiadłości rodziny von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni.
W Krzyżowej 12 listopada 1989 roku odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono historyczną "Mszę Pojednania".
Dziś neobarokowy zespół pałacowy jest miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec oraz innych krajów, organizowanych przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Celem spotkań jest budowanie porozumienia pomiędzy narodami. Co roku uczestniczy w nich około 6 tys. młodych ludzi. (PAP)
autor: Paweł Dembowski
edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
pd/ dsr/