Staż Prezydencki to specyficzna okazja, aby zobaczyć kraj, który dynamicznie tak naprawdę rozwija się dopiero od nieco ponad 30 lat – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z uczestnikami 4. edycji programu.
W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie ze studentami amerykańskich uczelni uczestniczącymi w 4. edycji Stażu Prezydenckiego. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent przypomniał, że główną ideą programu jest to, aby studenci ze Stanów Zjednoczonych mogli poznać Polskę, jej specyfikę i kulturę.
"Do tej pory w programie udział wzięło 60 amerykańskich studentów. Część z nich to osoby o polskich korzeniach, które mają polskich rodziców albo dziadków. Niektórzy z nich jeszcze urodzili się w Polsce, ale od praktycznie samego początku swojego życia przebywali w USA. Ale bardzo duża część studentów, którzy brali udział do tej pory w programie, to byli obywatele amerykańscy, którzy nie mieli do tej pory z Polską nic wspólnego. Cieszę się bardzo, że wybraliście państwo ten program i bardzo dziękuję za uczestnictwo w nim. Jest to specyficzna okazja, żeby zobaczyć kraj, który dynamicznie tak naprawdę rozwija się dopiero od nieco ponad 30 lat" - stwierdził.
Dodał, że "Polska jest też krajem, w którym bardzo wiele się buduje". "Za wszystkie uciążliwości z tym związane przepraszam. Budujemy cały czas wiele dróg i sieci kolejowych. Nieraz to utrudnia komunikację, ale w przyszłości na pewno będzie bardzo wygodne. Ale przede wszystkim jesteśmy krajem, który jest dzisiaj jednym z najlepiej rozwijających się krajów europejskich. Mimo pandemii, wszystkich kryzysów, które przyszły w ostatnim czasie – choćby tych, które wynikły z wojny na Ukrainie - mamy cały czas bardzo dynamiczny – jak na skalę europejską - rozwój gospodarczy" - powiedział Duda.
Głównym założeniem projektu "Staż Prezydencki" jest umożliwienie studentom pozyskania wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń w trakcie spotkań przedstawicielami władzy i biznesu.
Podczas spotkania prezydent wspomniał, że w ostatnim czasie w Polsce notowany jest bardzo duży napływ inwestorów zagranicznych. Jak doprecyzował, "co czwarty przedsiębiorca przenoszący się spoza UE do UE przychodzi do Polski". "Zobaczycie także, że Polska – choć za naszą granicą toczy się dzisiaj wojna wynikająca z rosyjskiej agresji na Ukrainę - jest krajem bezpiecznym. Jest bezpiecznym krajem m.in. dzięki sojuszowi Polski z USA i obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju" - stwierdził.
Prezydent wskazał, że powiewające w wielu miejscach kraju ukraińskie flagi czasami są znakiem, że w tym miejscu znajdują się obywatele Ukrainy, ale "czasem to jest po prostu znak solidarności z Ukrainą". "Nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie taki czas, ale dzisiaj - w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę - przyjmujemy u siebie naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy chronią się tutaj przed wojną, i staramy się wspierać ich ze wszystkich sił. Spośród wszystkich grup studentów, którzy do tej pory byli na tym prezydenckim stażu, jesteście państwo pierwszą grupą, która to zobaczy" - podsumował.
W uroczystości wzięli też udział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot oraz prezydencki minister Andrzej Dera, a także m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Mark Brzezinski, prezes polsko–słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA Bogdan Chmielewski oraz prezes zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o. Marcin Wasilewski.
"Ten program jest szczególnie ważny dla osób, które urodziły się w Polsce, mają Polskę w sercu, ale z wyboru mają drugą ojczyznę - Stany Zjednoczone. To jest dla nas ważne, aby imię Polski w USA było przekazywane w należyty sposób, aby polskie osiągnięcia i polska kultura były tam prezentowane, tak jak na to zasługują i żeby Polska była dobrze znana w Stanach Zjednoczonych" - mówił Chmielewski.
Dodał, że ważne jest również, aby stosunki polsko-amerykańskie były "jak najlepsze, tak jak są przez ostatnie lata".
W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju. W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.(PAP)
Autorki: Katarzyna Herbut, Daria Porycka
kh/ dap/ agz/