Polska po 1989 roku

11.04.2019

Dyrektor CKE: zespoły nadzorujące na egzamin ósmoklasisty mają być zapewnione; sytuacja dynamiczna

Jest zapewnienie wojewodów i kuratorów, że zespoły nadzorujące na egzamin ósmoklasisty, który ma odbyć się w 15, 16 i 17 kwietnia, są zabezpieczone – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Zastrzega, że sytuacja jest dynamiczna.

Dyrektor CKE powiedział w czwartek na antenie TV Republika, że "egzaminy gimnazjalne toczą się bez zakłóceń dzięki ogromnemu wsparciu kuratorów, wojewodów, samorządów i dyrektorów szkół, którzy są świadomi istotności egzaminów i w tym roku działają ponadstandardowo; robią co mogą, żeby egzaminy przeprowadzić".

Pytany o odzew osób z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy zgłosili się do szkół, by pomóc w przeprowadzeniu egzaminów, Smolik wskazał, że są to m.in. "emerytowani nauczyciele; osoby, które skończyły kierunki pedagogiczne, ale nie pracowały przy tablicy, albo w tej chwili nie pracują; osoby, które pracują w innych zawodach ale uważają, że przeprowadzenie egzaminów jest istotne".

"Mnie ten odzew zastanawia i nie zastanawia. Jest bardzo dużo osób, które są świadome tego, że jest to na tyle istotne wydarzenie edukacyjne, że trzeba pomóc w jego przeprowadzeniu. Nawet wśród nauczycieli, którzy strajkują widać wewnętrzne napięcie; to nie jest dla nich łatwa decyzja" – ocenił Smolik.

Zaznaczył, że są też nauczyciele, którzy wracają do pracy i obowiązków. "Niestety, są sytuacje, że są nazywani łamistrajkami i niekoniecznie uprzejmie traktowani przez kolegów, którzy strajkują" - przekazał.

"Jestem przekonany, że nauczyciele w ogromnej większości mają w sobie konflikt moralny. Na jednej szalce mają prawo do strajku i walczenia o swoje prawa, a na drugiej szalce – kwestie uczniów i ich egzaminów. To są bardzo trudne sytuacje" – stwierdził.

Pytany o egzamin ósmoklasisty, który wypada 15, 16 i 17 kwietnia dyrektor CKE poinformował, że na chwilę obecną są zapewnienia o zabezpieczeniu zespołów nadzorujących.

"Jeśli chodzi o egzamin jeszcze gimnazjalny jutro, czy ósmoklasisty w poniedziałek, wtorek i środę, to jest zapewnienie i wojewodów i kuratorów, że tam zespoły nadzorujące są zabezpieczone" – powiedział Smolik. "Oczywiście sytuacja jest bardzo dynamiczna. (…) Liczymy, że przebiegną na tyle spokojnie, jak te egzaminy, które się teraz odbyły" – powiedział.

Odnosząc się zaś do matur, które maja się rozpocząć 6 maja Smolik wskazał, że "do tego czasu bardzo dużo może się zadziać". "Premier Mateusz Morawiecki ogłosił możliwość zorganizowania okrągłego stołu po świętach więc to jest okres w którym być może strajk zostanie zawieszony. Zobaczymy co się wydarzy" – powiedział dyrektor CKE. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL