Wicepremier Piotr Gliński wręczył w czwartek Krzyże Zasługi działaczom korporacji akademickich. Polskie korporacje podjęły się wychowania młodych ludzi w duchu patriotyzmu – podkreślił. Podczas uroczystości została otwarta wystawa „Korporantów wojenne drogi”.
W czwartek w Muzeum Politechniki Warszawskiej w gmachu głównym uczelni wicepremier, szef MKiDN wręczył Krzyże Zasługi pięciu działaczom korporacji akademickich. Za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz środowisk akademickich odznaczeni zostali: Jan Stanisław Wilczyński, Aleksander Rostocki, Marcin Michalski, Piotr Pilarczyk oraz Maurycy Zajęcki.
"Wierzę głęboko, że państwa praca przyczynia się do przekazywania kolejnym pokoleniom polskiej młodzieży najlepszych wzorców. Tej troski o rzeczy poważne i odpowiedzialności za wspólnotę, której członkami wszyscy jesteśmy, a przez to do budowania ich pięknych postaw odpowiedzialności i oddania swojej ojczyźnie" - podkreślił minister kultury, zwracając się do odznaczonych.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Wskazał, że "polskie korporacje akademickie podjęły się chwalebnego zadania, by wychowywać młodych ludzi w duchu patriotyzmu, dla służby Polsce i polskiemu narodowi". "Postawa patriotyczna jest dopełnieniem postawy dojrzałego człowieka, a w chwilach próby jest bardzo mocnym i niezachwianym oparciem" - zaznaczył szef resortu kultury. Jak mówił, znamienne jest, "jak wiele można opowiedzieć właśnie o wojennych drogach korporantów, o ich próbach realizowania marzenia o wolnej Polsce".
Przypomniał, że historia zrzeszania się studentów w korporacje akademickie sięga czasów zaborów, gdy polscy studenci na zagranicznych uczelniach zrzeszali się dla podtrzymywania polskiego języka i kultury.
"Ta potrzeba pielęgnowania wartości patriotycznych, tych najprostszych wartości, które łączą wspólnotę narodową, wspólnotę polityczną, potrzeba kultywowania polskiego języka i kultury była bardzo istotna wtedy, w czasach zaborów, okazuje się, że także w czasach współczesnych bywa istotna" - ocenił minister kultur.
Podczas uroczystości została otwarta wystawa "Korporantów wojenne drogi", której tematem są wojenne losy członków organizacji studenckich.
Rektor Politechniki Warszawskiej Jan Szmidt podkreślił, że "dzisiejsza uroczystość wpisuje się w obchody święta Politechniki Warszawskiej". Przypomniał, iż "15 listopada 1915 r. gubernator pruski zgodził się, aby na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice rozpoczęły się wykłady w języku polskim". Wystawa jest częścią świętowania tamtego momentu.
Jeden z organizatorów wystawy, Aleksander Rostocki, podkreślił, że znalazło się na niej wiele wyjątkowych przedmiotów, którym towarzyszą obszerne biogramy korporantów. Wśród eksponatów są odznaczenia, dokumenty, fotografie, rapiery, dewizki korporacyjne, dekle korporacyjne. Jest także pamiętnik żołnierza AK, korporanta, napisany odręcznie w łagrze sowieckim. Ekspozycję można oglądać do 29 lutego 2020 r. (PAP)
autorzy: Wojciech Przylipiak, Katarzyna Krzykowska
wbp/ ksi/ pat/