Kilkaset czytników oraz tysiące cyfrowych i papierowych książek trafi do szkół i bibliotek w ramach czwartej edycji programu wspierania czytelnictwa Kindloteka. W tym tygodniu przedsięwzięcie zainicjowano w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.
Kindloteka to program oparty na współpracy z placówkami w społecznościach, w których pobliżu swe siedziby w Polsce ma Amazon. Książki i czytniki trafiają do szkół i bibliotek z regionów, w których działają centra logistyczne amerykańskiego koncernu.
Placówki, które są beneficjentem programu, otrzymują 100 książek, 500 e-booków i 10 czytników wraz z interaktywnym kącikiem czytelniczym. Każda biblioteka samodzielnie wybiera tytuły, które są jej najbardziej potrzebne: podręczniki, lektury szkolne i bestsellery.
W kraju działa pięć centrów logistyki e-commerce: w Sadach k. Poznania, Kołbaskowie k. Szczecina i w Sosnowcu oraz dwa w Bielanach Wrocławskich k. Wrocławia.
W czwartek o książki i czytniki wzbogaciła się biblioteka w Szkole Podstawowej nr 34 w Poznaniu. Placówka jest jedną z trzech w regionie, w których w tym roku przewidziano specjalny kącik czytelniczy Kindloteki.
"Celem naszego programu jest promowanie czytelnictwa. Ta szkoła, podobnie jak te, które otrzymały wsparcie w poprzednich edycjach Kindloteki, została wybrana przez naszych pracowników. O wyborze konkretnych tytułów książek zadecydowali uczniowie i nauczyciele" – powiedział w czwartek PAP dyrektor generalny centrum logistyki Amazon w Poznaniu Artur Kruczyk.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu Ewa Krawczyk podkreśliła, że szkolna biblioteka nieustannie i na wszelkie sposoby stara się promować czytelnictwo. Wyraziła nadzieję, że przyczynią się do tego również elektroniczne urządzenia do czytania.
"Staramy się zachęcać uczniów, by sięgali nie tylko po lektury szkolne. W tym roku otrzymaliśmy 15 tys. zł w ramach Narodowego programu rozwoju czytelnictwa. Nie tylko doposażyliśmy bibliotekę, ale prowadzimy szereg aktywności związanych z propagowaniem czytelnictwa, tj. konkursy czytelnicze czy warsztaty plastyczne. Niebawem organizujemy też ogólnoszkolny dzień czytania książek" – powiedziała.
Jak podkreśliła, o atrakcyjny księgozbiór dbają nie tylko bibliotekarki, ale też uczniowie, którzy niedawno samodzielnie zorganizowali zbiórkę pieniędzy na zakup książek.
Siódmoklasiści Julek i Hubert powiedzieli PAP, że dzięki akcji udało się kupić około 100 książek, a zbiórka przeszła ich oczekiwania.
"Najpierw pytaliśmy uczniów o ich ulubione tytuły. Chodziło o to, byśmy wiedzieli, jakie książki powinny trafić do naszej biblioteki. Później ruszyła zbiórka pieniędzy. Przez Internet i podczas zebrań z rodzicami udało się zgromadzić nawet więcej pieniędzy niż zakładaliśmy. Kupiliśmy m.in. książki fantasy i przygodowe" – mówili.
Dzięki Kindlotece do ponad 50 bibliotek trafiło dotąd i trafi w ramach obecnej edycji przedsięwzięcia ponad 700 czytników Kindle oraz ponad 31 tys. książek drukowanych i elektronicznych. W najbliższych tygodniach książki, e-booki i czytniki trafią do placówek w woj. zachodniopomorskim i śląskim, gdzie działają centra logistyki e-commerce firmy.
Amazon zainicjował akcję w 2015 r. Według pomysłodawców programu w biorących w nim udział placówkach czytelnictwo wzrosło średnio o 20 proc. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/