Około dwustu uczniów i studentów z kilku państw Europy uczestniczyło w piątkowym otwarciu sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Opolu. Uczestnicy uczcili minutą ciszy ofiary II wojny światowej.
W opolskiej sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży, która zakończy się 3 września, biorą udział uczniowie szkół średnich oraz studenci z kilku państw Europy. Tematem obrad są kwestie związane z kulturą, edukacją, gospodarką, energetyką oraz rozwojem obszarów wiejskich. Wśród prelegentów i ekspertów przewidziano wystąpienia m.in. europarlamentarzystów, posłów, prawników, przedstawicieli różnych instytucji czy stowarzyszeń, a także ludzi nauki. Partnerem wydarzenia jest samorząd regionu.
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, otwierając sesję, zwrócił uwagę uczestników na jej termin, który wiąże się z rocznicami wybuchu wojny światowej i polskich wydarzeń sierpniowych, które miały wpływ na historię Europy i świata. Zaapelował do młodzieży, aby ucząc się na historii, rozwijała umiejętność dialogu jako pokojowej metody rozwiązania konfliktów.
"Program sesji jest naprawdę bogaty. Ważne jest dla nas także to, aby jej tematyka odzwierciedlała obecne potrzeby i problemy regionu, w którym się odbywa" – mówiła z kolei Adelaide di Maggio, główna organizatorka opolskiej edycji obrad. "Musimy mieć otwarte oczy i uszy, być czujnym i wrażliwym, bo świat wokół nas wciąż się zmienia i niesie nowe wyzwania. Trzeba też mieć w pamięci ważne, historyczne doświadczenia, o których była dziś mowa. Mam nadzieję, że nasza sesja w Opolu będzie bardzo owocna" – podkreśliła prezydent sesji Elisa Martinelli.
Sesje organizowane przez EYP mają charakter symulacji prac parlamentarnych. Ich uczestnicy dzieleni są na grupy dyskusyjne (komitety) prowadzone przez doświadczonych moderatorów. Podczas prac grupy mają przedyskutować i opracować dany temat. Jak podkreślają organizatorzy, udział w sesjach pozwala młodzieży doświadczyć procesu demokratycznego podejmowania decyzji, wyrobić zdanie na bieżące tematy, a w konsekwencji zwiększać świadomość polityczną i społeczną.
Sesja, która odbywa się w Opolu, jest tzw. Sesją Selekcyjną. Oznacza to, że powołane na niej specjalne międzynarodowe jury wybierze 32 delegatów spośród polskich uczestników, którzy wezmą potem udział w dwóch sesjach międzynarodowych EYP: zaplanowanej na jesień br. sesji w Tbilisi oraz planowanej na wiosnę przyszłego roku sesji w Wilnie.
Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament – EYP) to niezależna, ponadpartyjna organizacja non-profit, która działa od 1987 r. Jest to jedna z największych platform debaty i edukacji politycznej, która umożliwia młodym Europejczykom wymianę poglądów oraz zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Każdego roku w ponad 30 krajach Europy organizowanych jest ponad 100 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań EYP zwanych "sesjami", w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób. Główne biuro organizacji mieści się w Berlinie.
Marek Szczepanik (PAP)
masz/ mkr/