Warsztaty poświęcone typografii, tworzeniu komiksu, pisaniu recenzji i opowieści oraz emisji głosu złożą się na program „Feriady Słowa” organizowanej w czasie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
„Feriada Słowa” to cykl warsztatów na temat roli słowa w życiu społecznym.
„Chcemy pokazać i uświadamiać jak ważne jest słowo, jak wielka jest siła wolnego słowa, przy pomocy którego kiedyś walczono z systemem totalitarnym, jak wiele słowo może sprawić i jak ważny jest w tym sposób i forma, w jakiej się go używa” - powiedziała Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Na pierwszym z warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak w czasach PRL przy pomocy słowa walczono o wolność i spróbują sami zredagować tego typu tekst. Towarzyszyć temu będzie specjalny program poświęcony znaczeniu i rozumieniu słowa wolność.
Warsztaty prowadzone będą w Izbie Drukarstwa w Lublinie, gdzie mieści się ekspozycja poświęcona niezależnemu ruchowi wydawniczemu w Lublinie w okresie PRL. Zgromadzono tam zarówno dawne druki i czasopisma podziemnych wydawnictw jak też powielacze i drukarki na których były drukowane - wówczas nielegalne - pisma i ulotki. Można tam też poznać historię drukarni „Popularna”, która funkcjonowała w Lublinie przed wojną.
Na pierwszym z warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak w czasach PRL przy pomocy słowa walczono o wolność i spróbują sami zredagować tego typu tekst. Towarzyszyć temu będzie specjalny program poświęcony znaczeniu i rozumieniu słowa wolność.
Kolejny warsztat dotyczyć będzie tworzenia komiksów. Jak podkreśliła Bąk, jego celem będzie pokazanie młodym, jak można wykorzystać tę formę komunikacji do przekazywania ważnych treści, np. historycznych czy dotyczących problemów społecznych.
Na warsztatach typografii uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak dawniej drukowane były książki, gazety, afisze. Poznają technikę druku wypukłego, narzędzia i metody pracy drukarza, dowiedzą się m.in. na czym polegała praca - w nieistniejącym już zawodzie - zecera.
Ponadto przewidziano też warsztaty z emisji głosu, podczas których uczestnicy będą poznawali metody interpretacji tekstów i słów w mowie i recytacji. Na tych zajęciach wykorzystane mają być m.in. teksty, pochodzącego z Lublina, poety Józefa Czechowicza.
Organizatorzy przygotowali też warsztaty pisania recenzji, na których młodzi ludzie będą mogli uczyć się jak oceniać, komentować czy krytykować. Będzie też warsztat poświęcony tworzeniu swobodnych własnych narracji i opowiadań, dla których inspiracją będą fakty i zapisy z przedwojennego dziennika szkolnego.
Uczniowie szkół województwa lubelskiego rozpoczynają ferie 20 stycznia. Chętni do uczestnictwa w „Feriadzie Słowa” mogą się zgłaszać do Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.(PAP)
ren/ abe/