Projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty historyczno-medialne oraz gry i zabawy z historią – to propozycje rozpoczynających się w poniedziałek "Ferii z IPN", które przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
"W pięciu blokach filmowych będą prezentowane dokumenty dotyczące m.in. Polskiego Państwa Podziemnego, zbrodni wołyńskiej, niemieckich obozów koncentracyjnych, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, czy społecznego oporu w latach 80." – powiedział w piątek Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.
Filmowe spotkania z historią w poniedziałek rozpocznie pokazanie obrazu Tomasza Paulukiewicza "Zbuntowana generacja. Pokolenie rock Galicji 1982-1989" oraz dokumentu Grażyny Ogrodowskiej i Leszka Furmana "Głową mur przebijesz. Solidarność Walcząca". Podczas trwających na Podkarpaciu do 2 lutego ferii można będzie obejrzeć 10 filmów o tematyce historycznej.
Z kolei z myślą o licealistach interesujących się historią IPN przygotował warsztaty historyczno-medialne. Ich tematem będzie m.in. propaganda wizualna w PRL.
W ramach zimowych "Ferii z IPN" odbędą się także zajęcia z wykorzystaniem edukacyjnych puzzli, klocków oraz turnieje gier planszowych adresowane do uczniów w każdym wieku.
Oprócz Rzeszowa "Ferie z IPN" planowane są także w ośrodku "Caritas" w Myczkowcach w Bieszczadach, gdzie przeprowadzone będą warsztaty plastyczne i konkursy piosenek inspirowane historią wybitnych postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski w latach 1914-1921.
W Rzeszowie "Ferie z IPN" organizowane są po raz siódmy. (PAP)
kyc/ as/