Grę terenową szlakiem starych drzew przygotowało dla turystów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce funkcjonujące w zabytkowej rezydencji magnackiej Zamoyskich. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Lubelszczyźnie.
Pracownicy Muzeum opracowali mapkę, na której na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce wyznaczono trasę marszu do ośmiu drzew, w tym pomników przyrody i innych okazów związanych z historią tego miejsca. Do każdego z drzew przypisane jest zadanie konkursowe, a poprawne odpowiedzi umożliwią odgadnięcie zagadki. „Jej rozwiązanie to miejsce ukrycia skarbu, który należy odnaleźć” - powiedziała Monika Januszek z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Kozłowiecka dawna rezydencja Zamoyskich jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów - w ubiegłym roku miejsce to odwiedziło 210 tys. osób.
Muzeum Zamoyskich mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, należącej niegdyś do polskiego rodu Zamoyskich. Jest to zespół pałacowo – parkowy, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX wieku rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Muzeum Zamoyskich mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, należącej niegdyś do polskiego rodu Zamoyskich. Jest to zespół pałacowo – parkowy, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX wieku rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Wnętrza pałacowe zachowały do dziś swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tu kolekcja - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne - liczy blisko 18 tys. obiektów, z czego ponad 13 tys. pochodzi ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem, gdzie rosną m.in. lipy, klony, dęby, wiązy, platany, niektóre zasadzone jeszcze przez dawnych właścicieli pałacu. W centralnej części parku odtworzony został barkowy ogród francuski.
Muzeum Narodowe w Kozłówce utworzono tu 4 listopada 1944 r. Po zakończeniu wojny w 1947 r. w północnej oficynie pałacu urządzono dom dziecka, a trzy lata później w oficynie południowej - szkołę podstawową. W 1955 r. muzeum zostało przekształcone w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero w 1976 r. pałac udostępniono zwiedzającym, a rok później przywrócono mu funkcję muzealną i utworzono Muzeum - Pałac w Kozłówce. Nazwę na Muzeum Zamoyskich zmieniono w 1992 r.
W 1994 r. w wyremontowanej dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu.
O zwrot majątku Zamoyskich w Kozłowce wystąpili w 2006 r. potomkowie ostatniego ordynata kozłowieckiego Aleksandra Zamoyskiego. Po trzech latach sporu sądowego w tej sprawie samorząd województwa lubelskiego (który utrzymuje i finansuje Muzeum) podpisał ugodę ze spadkobiercami Zamoyskiego, zgodnie którą otrzymali oni 17 mln zł w zamian za odstąpienie od roszczeń do rezydencji.
W 2014 r. muzeum będzie obchodziło 70-lecie swego istnienia. Z tej okazji zbiera prywatne zdjęcia, wspomnienia i inne pamiątki związane z historią tej placówki, które złożą się na jubileuszowe wydawnictwo dokumentujące historię Muzeum, a publikacji będzie towarzyszyć wystawa. „Gromadzimy wspomnienia, fotografie, dokumenty, archiwalia dotyczące historii tego miejsca” - powiedział Sławomir Grzechnik z Muzeum Zamoyskich.
Jak dodał, szczególnie cenne są materiały z lat 40. i 50., kiedy Muzeum utworzono i kiedy funkcjonowały tu Centralna Składnica Muzealna czy Dom Dziecka. „Ta historia jeszcze nie do końca jest nam znana” - zaznaczył Grzechnik.
Muzeum prosi dawnych pracowników, uczniów, mieszkańców o podzielenie się swoimi wspomnieniami związanymi z pobytem w Kozłówce oraz o udostępnienie lub ofiarowanie zdjęć pałacu i jego otoczenia, zrobionych w przeszłości. (PAP)
ren/ ls/