"Wiarą powołani" - pod takim hasłem polska młodzież mieszkająca w rożnych częściach świata będzie się przygotowywać do ŚDM w Panamie i XV Synodu Biskupów o młodzieży. II Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się między 28 lipca a 5 sierpnia 2018 r. w Warszawie.
O terminie kongresu poinformował w czwartek delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.
Zaznaczył, że wydarzenie będzie kontynuacją I kongresu z lipca ubiegłego roku w Warszawie, którego uczestnicy przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
"Zdecydowana większość uczestników - przybyło ich 250 na to spotkanie - wyrażała pragnienie spotkania się po raz kolejny. Z różnych względów nie jesteśmy w stanie takiego spotkania rok po roku zorganizować, natomiast wydaje się, że rok 2018 jest znakomitą okazją, żeby zorganizować taki kongres, i być może taką cykliczność - co dwa lata - będziemy zachowywać" - powiedział bp Lechowicz.
Dodał, że wydarzenie ma być przygotowaniem do zaplanowanego na październik 2018 r. XV Synodu Biskupów poświęconego młodzieży. "Chcielibyśmy, aby refleksja, którą podejmiemy podczas kongresu, miała jakieś odniesienie do synodu i była związana z tą ankietą, którą Stolica Apostolska przeprowadzała w Kościołach partykularnych w ciągu mijających miesięcy. Ponadto kongres będzie poprzedzał ŚDM, które odbędą się w styczniu 2019 r. w Panamie" - przypomniał bp Lechowicz.
Przypomniał, że w 2018 r. w polskim Kościele odbędą się uroczystości związane z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki i 40. rocznicą wyboru papieża Jana Pawła II. "Jan Paweł II jest nazywany papieżem rodziny, ale myślę, że w równym stopniu można go też nazwać papieżem młodzieży. To właśnie jemu zawdzięczamy inicjatywę ŚDM" - podkreślił hierarcha.
Dodał, że ponieważ kongres będzie się odbywał w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, spotkanie będzie miało również wydźwięk patriotyczny - uczestnicy wezmą udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zaznaczył, że młodzież, która wzięła udział w poprzednim kongresie i zapowiada udział w następnym, jest bardzo zróżnicowana. "Młodzi przyjeżdżają z różnych krajów, z różną kulturą, mentalnością, wrażliwością - na poprzednim kongresie gościliśmy przedstawicieli 24 krajów. Zróżnicowane są też ich związki z Polską - są tacy, którzy się w Polsce urodzili, ale z rodzicami wyjechali na emigrację, są tacy, których rodzice wyjechali i urodzili się już tam, po stronie emigracyjnej, i są też tacy, których przodkowie już dawano wyjechali. Niektórzy w ogóle nie wyjeżdżali - po prostu zmieniła się sytuacja geopolityczna" - wyjaśnił.
"Dla mnie taki kongres, gdzie spotyka się młodzież ze Wschodu i Zachodu, jest momentem budowania mostów" - podkreślił ks. Kryża.
Zapisy na kongres potrwają do 30 marca. Mogą w nim wziąć udział osoby w wieku od 18 do 35 lat. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: kongresmlodziezy@gmail.com.
Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej są m.in. Komisja KEP ds. Misji, Senat RP, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA i Rycerze Kolumba.(PAP)
autor: Iwona Żurek
edytor: Karolina Wichowska
iżu/ karo/