Akademia Katolicka w Warszawie zainaugurowała 8 października nowy rok akademicki 2020/2021. Z tej okazji mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Studenci I roku, w tym także nowi alumni seminariów afiliowanych do uczelni w Warszawie otrzymali indeksy.
W czasie mszy św. metropolita warszawski kard. Nycz powiedział, że modlitwą obejmuje całe środowisko uniwersyteckie Warszawy, a więc grono studentów, którzy wraz z profesorami tworzą "wielkie universitas", które jak uczył nas św. Jan Paweł II "jest po to, aby szukać, głosić i odkrywać prawdy i ukazywać blask tej prawdy" – powiedział kard. Nycz.
"Żeby uczelnia wyższa była dla miasta i ojczyzny jasnym punktem odniesienia, żeby potrafiła obronić współczesnego człowieka przed wszelkimi nieprawdziwymi, skrajnymi ideologiami służąc wyłącznie prawdzie" - zaznaczył hierarcha.
Kard. Nycz podkreślił, że odpowiedzią na czas pandemii i różnych kryzysów, antagonizmów społecznych, jak mówią niektórzy – wojny podzielonej na kawałki, "kiedy doświadczamy różnych populizmów, i ideologii" jest ostatnia encyklika papieża Franciszka "Fratelli tutti", w której czytamy, że "wszyscy jesteśmy braćmi".
"Ona jest nam dana i zadana" – zaznaczył hierarcha mówiąc, że dokument jest sprawdzianem tego, jak słucha się Ewangelii, na ile przekłada się ona na stosunek do drugiego człowieka, na przyjaźń społeczną, która - jak twierdzi papież - "jest jedynym lekarstwem na wszystkie biedy współczesnego świata".
Kardynał przyznał, że dla wielu papieska encyklika "jest źródłem mądrej nadziei i jakiegoś nowego spojrzenia".
Po mszy św. odbyła się uroczysta sesja inaugurująca nowy rok akademicki 2020/2021 na Akademii Katolickiej, która jest kontynuatorką Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - sekcji Collegium Joanneum i Collegium Bobolanum. Będzie to trzywydziałowa uczelnia wyższa, w której obok Wydziału Teologicznego będzie Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Nauk o Kulturze i o Sztuce.
Słowo generała zakonu ojców jezuitów Arturo Sosa Abascal odczytał przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego o. Tomasz Ortmann.
Arturo Sosa wyraził nadzieję, że cała społeczność Akademii Katolickiej w Warszawie będzie się rozwijać i "wdrażać w praktykę zgodnie z zamysłem Ojca Świętego naukowy i edukacyjny sposób zgłębiania wiedzy, który nie tylko skupia się na przekazywaniu treści, ale prowadzi do działania, które nie traci z horyzontu człowieka".
"Ufam, że studenci poprzez studium teologii, muzyki sakralnej, czy też zawiłości społeczno-politycznej rzeczywistości będą stawali się coraz bardziej ludźmi dla innych, ludźmi zdolnymi, by przemieniać oblicze naszych społeczeństw" – napisał generał zakonu ojców jezuitów.
Rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina powiedział, że nowa uczelnia liczy ponad 1200 studentów - z tego 1/3 to alumni przygotowujący się do święceń kapłańskich, zaś pozostali to ludzie świeccy. Do uczelni afiliowanych jest siedem seminariów duchownych i siedem Instytutów Teologicznych - powiedział rektor.
"Ta akademia nie chce być Akademią Sztuk Pięknych, ale chce być akademią piękna ponadczasowego, piękna za horyzontem naszego życia. Zadanie takiej uczelni nie polega na tym, by pokazywać rzeczy, jakie są, ale by ujawniać ich niewidzialnego ducha, by wydobywać to, co ponadczasowe z tego namacalne, konkretne i osobiste" - zapowiedział ks. prof. Pawlina.
Ogłaszając nowy rok akademicki 2020/2011 rektor Akademii Katolickiej wyraził nadzieję, że nowa forma uczelni nie tylko pomoże studentom zdobyć potrzebną wiedzę, ale także nauczy ich kochać Boga i drugiego człowieka. "Największa przegrana człowieka jest wtedy, kiedy nie potrafi kochać, choć dużo wie" – podsumował ks. prof. Pawlina.
Wykład inauguracyjny zatytułowany "Zrozumieć przyszłość" wygłosił prof. dr hab. Michał Kleiber. Podkreślił, że "albo wspólnie zapanujemy nad przyszłością, albo chaotyczna i niekontrolowana przyszłość zapanuje nad nami".
Zwrócił m.in. uwagę, że etyczne wyzwania związane z konfliktami zbrojnymi będą kolosalne. "Być może będziemy musieli wyposażyć roboty w zdolności etyczne, tylko na razie nie wiemy, jak to zrobić" - powiedział wykładowca.
Prof. Kleiber przyznał, że obok wyzwań są także pozytywne doświadczania, jak chociażby długie dekady pokojowego współżycia na wielu kontynentach, rosnąca na świecie redukcja analfabetyzmu, rosnąca długość życia, rozwój energetyki odnawialnej, możliwości odstępu do internetu sukcesy z wieloma chorobami - to powinno być zachętą do działania. "Nie ma dla nas innego wyjścia, jak postawienia na zrównoważony, trwały rozwój, zapobieganie nieusprawiedliwionym społecznym nierównościom, wykorzystywanie i tworzenie nowej wiedzy przez kreatywnych i dobrze wyedukowanych obywateli wykorzystując potęgę kulturowego dziedzictwa i tradycji - tej kultury i tradycji, która ma siłę jednoczenia społeczeństw" - podsumował prof. Kleiber.
W uroczystościach wziął udział m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba, bp pomocniczy siedlecki bp Grzegorz Suchodolski oraz rektorzy wyższych uczelni stolicy. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/