Powołanie Uniwersytetu Kaliskiego jest przykładem zrównoważonego rozwoju za rządów Prawa i Sprawiedliwości – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu dotyczącej powołania Uniwersytetu Kaliskiego poseł Jan Dziedziczak.
W ubiegły czwartek Sejm przegłosował projekt poselski dotyczący powołania Uniwersytetu Kaliskiego, który powstał na bazie Akademii Kaliskiej.
Inicjatorzy powołania uniwersytetu powiedzieli na konferencji prasowej, że o Kaliszu można już mówić jako o mieście uniwersyteckim. „To wielkie święto dla naszego miasta i regionu” – podkreślono.
Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła powiedział, że na oczach wszystkich dzieje się wspaniała historia. Dodał, że Kalisz jest jedynym niewojewódzkim miastem w Polsce, gdzie powstaje uczelnia. Podkreślił, że prace nad przekształceniem Akademii Kaliskiej ruszyły dzięki pracy parlamentarzystów z okręgu kaliskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem posła Jana Dziedziczaka udało się przeprowadzić projekt, ponieważ taka jest filozofia rządu Mateusza Morawieckiego na urządzanie Polski. „To jest nasz pomysł na realny rozwój i zatrzymanie w mieście młodych ludzi. To jest owoc szerszej polityki zrównoważonego rozwoju” - oświadczył.
Poseł Jan Mosiński przypomniał lata rządów poprzedników, kiedy w 2013 r. powołano zespół roboczy w celu utworzenia Akademii Kaliskiej. „I na tym się skończyło. Dopiero wygrana wyborów przez PiS pozwoliła rozpocząć prace nad ambitnymi planami, najpierw powołania Akademii Kaliskiej a teraz uniwersytetu” – powiedział.
Obecny na konferencji prezydent Krystian Kinastowski dodał, że parlamentarzyści udowodnili, że nie zapomnieli o swoim okręgu, czego namacalnych dowodem jest powołanie uczelni uniwersyteckiej.
Celem powołania UK jest zminimalizowanie wyludniania się Kalisza i lepszej dostępności dla wszystkich grup społecznych. Z badań wynika bowiem, że ok. 60 procent młodzieży pozostaje w miejscu kończenia studiów. Uniwersytet - jak poinformował poseł Jan Mosiński - stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami.
Z myślą o prawidłowym rozwoju regionu Akademia Kaliska uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Stara się też o wydanie zgody na kształcenie studentów prawa, w przyszłości planowana jest psychologia. ”Już rozpoczęliśmy rekrutację na kierunek lekarski i zgłosiło się kilkaset osób” – powiedział prof. Wojtyła.
Dane pokazują, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada niecałe 2,4 lekarza, natomiast w krajach Unii Europejskiej ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska pod tym względem plasuje się na ostatnim miejscu w kraju, ponieważ na 1000 mieszkańców przypada jedynie 1,56 lekarza. „Nasz region jest szczególnie dotknięty zjawiskiem niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na 1000 mieszkańców, co przekłada się na niekorzystne wskaźniki zdrowotne ludności zamieszkałej w miastach i w powiatach wspomnianego regionu" – powiedział profesor.
Zdaniem rektora studiująca na kierunku lekarskim młodzież w dużym odsetku podejmie pracę w Kaliszu, co od dawna obserwuje się w przypadku miast będących siedzibami uniwersytetów kształcących lekarzy.
Poparcia na powołanie UK udzieliły m.in. Zarząd Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, skupiający 119 gmin i 14 powiatów z terenu Wielkopolski, w tym ośrodki miejskie, jak: Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Piła i Ostrów Wielkopolski.
Akademia Kaliska jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Została utworzona na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia oraz 11 kierunków studiów podyplomowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024.
W latach 2017-2023 pracownicy Akademii Kaliskiej opublikowali ogółem 1319 prac naukowych uzyskując 1130,429 punktów Impact Factor z tzw. Listy Filadelfijskiej i uzyskując 55 878 punktów ministerialnych. ”To jest dowód na to, że mamy ogromny potencjał naukowy” – oświadczył prof. Andrzej Wojtyła.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ mhr/