„Bon szkolny – poznaj Polskę” rozszerzy dostęp do naszej wystawy i opowieści o Powstaniu Warszawskim, szczególnie w roku 80. rocznicy jego wybuchu – mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
"Z perspektywy Muzeum Powstania Warszawskiego zauważaliśmy, że dla wielu szkół wyprawa do Warszawy wiąże się z dużym obciążeniem finansowym. Myślę, że sytuacja, w której wyjazd do ważnych miejsc opowiadających historię Polski jest dofinansowywana, jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla szkół biedniejszych czy z mniejszych ośrodków" – ocenił Jan Ołdakowski.
"Zauważyliśmy, że w momencie, kiedy funkcjonował program +Poznaj Polskę+, to do muzeum przyjeżdżało bardzo dużo szkół. Organizatorzy tych wyjazdów mówili, że nie mogliby sobie pozwolić na ten wyjazd, gdyby nie takie dofinansowanie" - powiedział.
Dyrektor MPW zaznaczył, że z perspektywy kierowanego przez niego muzeum, ta propozycja "pozwoli zobaczyć naszą wystawę, posłuchać przewodników, ponieważ to zwiedzanie muzeum odbywa się z przodownikiem". "Ta propozycja rozszerzy dostęp do naszej wystawy i opowieści o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku, szczególnie w roku, kiedy zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" – wskazał.
Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował w czwartek, że od wiosny przyszłego roku, w ramach programu +Bon szkolny – poznaj Polskę+ sfinansowane zostaną wycieczki dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce. Podał, że w przyszłym roku prawie 5 mln uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce.
"Program +Poznaj Polskę+ cieszy się ogromną popularnością w szkołach w całej Polsce. Dlatego radykalnie go rozszerzymy. Zainwestujemy w wycieczki edukacyjne kilka razy więcej pieniędzy tak, aby wiosną i jesienią przyszłego roku wszyscy uczniowie skorzystali z Programu Bon szkolny - poznaj Polskę" – przekazał na Twitterze (X) minister Czarnek.
W ramach programu "Poznaj Polskę" szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli i wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/