Khrystyna Harvat z Ukrainy została w czwartek w Cieszynie Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego. Okazała się najlepsza wśród 220 osób piszących międzynarodowe dyktando dla cudzoziemców.
Odbywające się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dyktando jest jednym z najważniejszych wydarzeń 29. edycji letniej szkoły języka, kultury i literatury polskiej.
"Ludzie twardo stąpający po ziemi nie chcą wierzyć, że przed półwieczem wydarzyło się dla Ziemi coś tak niezwykłego. Otóż pół wieku temu człowiek postawił nogę na Księżycu. Kiedy wieczorem spoglądamy na rozgwieżdżone niebo z sierpem księżyca, trudno wręcz przypuszczać, że można po nim chodzić" – to pierwsze zdania dyktanda przygotowanego przez dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Jolantę Tambor.
I wicemistrzem została Marta Muhič że Słowenii, a II wicemistrzami – Mariana Ravliuk z Ukrainy i Mihaela Olujić z Chorwacji. Dwie osoby zostały wyróżnione za to, że najlepiej napisały znajdujące się w tekście wyrazy obcego pochodzenia: Katerina Sapalovska z Macedonii i Ivan Edit Colling z Brazylii.
Khrystyna Harvat otrzymała tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, a także bezpłatny udział w przyszłorocznej, jubileuszowej, 30. letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słownikami, poradnikami językowymi, pomocami naukowymi oraz pamiątkowymi koszulkami.
Projekt jest organizowany w ramach programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Ma zachęcić uczestników do dbania o poprawność języka, którego się uczą, oraz do promowania poprawnej polszczyzny w kraju i za granicą w miejscu swojej pracy, nauki, studiów, zamieszkania.
W tegorocznej edycji letniej szkoły wzięło udział 220 studentów z różnych zakątków świata, m.in. z Argentyny, Brazylii, Chin, Indii i z Singapuru. Daje ona uczącym się okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego, obejmującego 100 godzin, znacznie poprawili znajomość polszczyzny. Biorą oni też udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej, prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelni w regionie. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/