Promocja szczepień wśród nauczycieli i uczniów, cotygodniowe testy dla niezaszczepionych nauczycieli, wprowadzenie regulacji, czy do zaszczepienia przez szkołę dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców – to m.in. rekomenduje resortowi edukacji KO w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
Posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska przekazały w poniedziałek w Ministerstwie Edukacji i Nauki rekomendacja dla ministra w sprawie rozpoczynającego się roku szkolnego 2021/22. Rekomendacje, jak mówiły na towarzyszącej temu konferencji prasowej, powstały w wyniku konsultacji klubu KO z zainteresowanymi środowiskami - nauczycielami, rodzicami, samorządami - w dniu 19 sierpnia br.
W rekomendacjach chodzi o to, podkreślały, by mimo trwającej epidemii Covid-19 dzieci i młodzież mogły uczyć się w trybie stacjonarnym w możliwie bezpiecznych warunkach i by uniknąć kolejnego lockdownu w oświacie.
"Niestety pan minister (Przemysław) Czarnek zajmuje się wszystkim, tylko nie tym, co trzeba. Zajmuje się ideologią ekologizmu, zajmuje się uchodźcami, a nie zajmuje się przygotowaniem szkół do nowego roku szkolnego" - mówiła Katarzyna Lubnauer.
Zwróciła uwagę, że sytuacja jest inna niż w roku szkolnym 2020/21, gdyż "możemy się lepiej przygotować do roku szkolnego, bo mamy broń, jaką są szczepienia".
Stąd w rekomendacjach KO wiele miejsca zajmuje ta kwestia. "Bardzo ważne, by jak najwięcej nauczycieli się zaszczepiło" - mówiła Lubnauer.
KO proponuje promocję szczepień wśród niezaszczepionych nauczycieli i możliwość zaszczenia inną szczepionką tych, którzy zaszczepili się np. tylko pierwszą dawką firmy Astra Zeneca. Z kolei ci, którzy się nie zaszczepili, powinni mieć obowiązek testowania co tydzień. KO proponuje prowadzenie stałej kampanii promocyjnej szczepień, zwłaszcza w regionach o niskiej wyszczepialności, a także dostosowanie formy i treści przekazu do odbiorców.
Ponadto, mówiła Lubnauer, w społeczeństwie jest błędne przekonanie, że dzieci nie są bardzo narażone na Covid-19, a wyszczepienie 12-latków wynosi zaledwie 12 proc. Tymczasem, jak wskazała, to właśnie dzieci i młodzież mogą być najbardziej narażone na czwartą falę pandemii. Konieczne jest więc podjęcie działań w celu zwiększenia liczby szczepień u dzieci i młodzieży. "Powinien powstać centralnie stworzony informator, by wszystkie szkoły miały dla wszystkich rodziców informacje, dlaczego warto szczepić dzieci" - podkreślała Lubnauer.
"Apeluje do ministra Czarnka, aby zrobił więcej, albo żeby zrobił cokolwiek, żeby nauczyciele i dzieci byli szeroko szczepieni" - przekonywała.
Dodała, że nie ma też jasnych wytycznych w sprawie zgód rodziców - szkoły, które mają organizować szczepienia, nie wiedzą co w sytuacji, gdy jedno z rodziców wyraża zgodę na szczepienie dziecka, a drugie nie. "Potrzebne są jasne wytyczne dotyczące zgód oraz tego, czy rodzic powinien, czy nie powinien być przy szczepieniu" - zaznaczyła Lubnauer.
KO przedstawiła też rekomendacje, dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli. Postuluje m.in. odchudzenie podstawy programowej. "Obecna podstawa programowa jest nieadekwatna do normalnych warunków i zbyt obszerna, a tym bardziej do edukacji zdalnej" - mówiła Kinga Gajewska.
Wśród rekomendacji jest także wprowadzenie obowiązku zatrudnienia psychologa w każdej szkole, wprowadzenie norm prawnych dotyczących pracy zdalnej nauczycieli, wyposażenie wszystkich placówek w szybki internet, a także przyjęcie rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie nauki zdalnej lub hybrydowej przez dyrektora szkoły po konsultacji z samorządami. Ponadto wśród rekomendacji jest zapewnienie placówkom oświatowym szybkich testów dla niezaszczepionych pracowników szkół.
Jest tam też przeprowadzenie skutecznej kampanii wśród dyrektorów szkół na temat koronawirusa, a także wprowadzenie "realistycznych kryteriów funkcjonowania placówek oświatowych". "Mamy deja vu z ubiegłego roku, a szkoły nie zostały przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego" - przekonywała Gajewska.
Postulaty KO dotyczą również relacji z samorządami. Obejmują rzetelne konsultowanie z samorządami planowanych przez resort edukacji decyzji, wprowadzenie instrumentów prawnych, pozwalających samorządom pozyskanie informacji o wyszczepieniu poszczególnych grup zawodowych, przygotowanie precyzyjnych scenariuszy funkcjonowania szkół w trybie stacjonarnym, hybrydowym i zdalnym.
KO postuluje także wsparcie finansowe samorządów, by mogły zapewnić bezpieczną naukę i pracę. M.in. chodzi o dofinansowanie zakupu środków ochrony osobistej dla uczniów i nauczycieli, a także pomoc szkołom w zakupie bramek do mierzenia temperatury.
"Samorządy są organami prowadzącymi szkoły i to właśnie przedstawiciele samorządów najlepiej rozpoznają potrzeby konkretnych szkół i przedszkoli. Dlatego domagamy się tego, aby wszelkie decyzje dotyczące przechodzenia na nauczanie zdalne były konsultowane z samorządami" - apelowała radna KO Dorota Łoboda.
Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że rekomendacje zostały przekazane w biurze podawczym, bo - jak mówiła - szef MEiN Przemysław Czarnek unika spotkań bezpośrednich, nie przychodzi też na posiedzenia komisji sejmowej. (PAP)
autor: Piotr Śmiłowicz
pś/ itm/