10 tys. studentów będzie się uczyć na Uniwersytecie Dzieci w roku akademickim 2018/2019. W sobotę prawie 900 małych żaków zainaugurowało nowy rok w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Uniwersytet Dzieci powstał 12 lat temu w Krakowie. Obecnie działa w pięciu miastach – oprócz Krakowa są to Olsztyn, Warszawa, Wrocław, a od tego roku akademickiego także Poznań. W tym roku w tych ośrodkach akademickich w zajęciach Uniwersytetu uczestniczyć będzie 10 tys. studentów w wieku 6-16 lat a wiedzę przybliży im ponad 500 naukowców.
Uniwersytet nie ma stałej siedziby, zajęcia odbywają się w zaprzyjaźnionych placówkach edukacyjnych, najczęściej w siedzibach uniwersytetów, ale i w muzeach, siedzibach firm technologicznych. W ramach współpracy z uczelniami dzieci mogą korzystać z nowoczesnych laboratoriów, sal wykładowych i specjalistycznego sprzętu.
Kilkulatkowie uczą się przez zabawę i wspólne odkrywanie, eksperymentują i doświadczają pod okiem naukowców. Programują i poznają nowinki technologiczne, ale też rzeźbią, tworzą muzykę, filmy, poznają nowe media. Starsi – nastolatki – pod okiem mistrzów – biorą udział w cyklach warsztatów poświęconych jednemu tematowi w semestrze, pogłębiają swoją wiedzę w konkretnych, wybranych przez siebie dziedzinach.
„Na Uniwersytecie Dzieci podążamy za dzieckiem – jego pytaniami, marzeniami i możliwościami, rozwijając w każdym z naszych studentów kreatywność, naukowe myślenie i poczucie własnej skuteczności, tak istotne dla ich przyszłego dorosłego życia” – powiedziała Anna Grąbczewska, prezes zarządu i założycielka Fundacji Uniwersytet Dzieci.
W Krakowie wykład inauguracyjny "Co skały wiedzą o historii Ziemi?" wygłosił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
W sobotę Uniwersytet Dzieci zainaugurował także rok akademicki w Warszawie.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ hgt/